POMORSKIE SZLAKI KAJAKOWE
Przystań kajakowa Gdańsk - Olszynka I PSK

Powstała siódma przystań kajakowa w Gdańsku

Na wodnej mapie Gdańska pojawiła się kolejna przystań kajakowa. Powstała w dzielnicy Olszynka w pobliżu ul. Na Szańcach i Modrej, na południowym brzegu Opływu Motławy.

Oprócz samej przystani, stworzono miejsce do biwakowania z wiatami piknikowymi, stołami, ławkami, miejscem na ognisko i tzw. suszarkami na kajaki. Obiekt wyposażano również w pomost pływający o długości 14 metrów i szerokości 2,4 metra. Jego poszycie stanowi drewniany pokład z desek kompozytowych oraz dwie stalowe blachy nierdzewne. Pomost posiada odbijacze drewniane od strony wody. Wejście na niego zapewnia trap o długości 8,5 m i szerokości 2 m, wraz z balustradą.

Przystań kajakowa Gdańsk - Olszynka I PSK

Przystań kajakowa Gdańsk – Olszynka I PSK

Nowa przestrzeń to nie tylko miejsce dla kajakarzy, ale też ciekawa opcja dla mieszkańców, spacerowiczów, rowerzystów, całych rodzin, jak i grup znajomych. Gdańsk jest jednym z niewielu miast w Polsce, które można zwiedzać z perspektywy kajaka. To z kolei najlepszy sposób, aby poznać jego portowy charakter, odkryć unikatowe zabytki, zobaczyć stocznię gdańską i nabrzeża. Wewnętrzne wody Gdańska składają się z odnóg i kanałów Motławy w zabytkowym centrum miasta, Opływu Motławy i fragmentu Martwej Wisły.

Przystań kajakowa Gdańsk - Olszynka I PSK

Przystań kajakowa Gdańsk – Olszynka I PSK

W centrum Gdańska są to Stara i Nowa Motława, ujściowy odcinek Motławy, Kanał na Stępce i kanał na południowym skraju Wyspy Spichrzów. Uzupełnia je Opływ Motławy, który dawniej był fosą fortyfikacji otaczających miasto. Motława i Opływ Motławy łączą się z Martwą Wisłą. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie kliku wyjątkowych tras kajakowych tak zwanymi Wielką i Małą Pętlą Gdańska. Szlaki obu pętli kajakowych, których łączna długość wynosi ponad 12 kilometrów, z uwagi na brak nurtu można pokonywać w obu kierunkach.

Na wodach Gdańska funkcjonuje kilka przystani kajakowych i żeglarskich oraz wypożyczalni sprzętu pływającego, w tym kajaków. Najstarsza, tradycyjna przystań znajduje się na Żabim Kruku przy klubie kajakowym. Przystanie ogólnodostępne zlokalizowane są przy ulicy Żabi Kruk, Wiosny Ludów i Siennej Grobli na Motławie oraz przy Kamiennej Grodzy. Do tej listy dołącza przystań kajakowa Na Szańcach przy Opływie Motławy.

Inwestycja na Olszynce, podobnie jak sześć pozostałych, powstała w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Szlak Motławy i Martwej Wisły” przy wsparciu środków UE z RPO WP 2014 – 2020.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk