POMORSKIE SZLAKI KAJAKOWE

Pomorskie Szlaki Kajakowe r

Oderwij się.
Od głównego nurtu, od miasta, zgiełku, i codzienności.

Odpocznij.

Odkrywaj.
Piękne krajobrazy, czyste rzeki, naturę, ciszę i spokój.

Wsiądź do kajaka, chwyć za wiosła.
Poznawaj Pomorze z innej perspektywy.

Ruszaj! To blisko.

Województwo Pomorskie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Obok szerokich piaszczystych plaż Bałtyku, światowej klasy zabytków, bogatej i różnorodnej kultury oraz unikalnych walorów przyrodniczych, jednym z atutów regionu jest niezwykle gęsta i urozmaicona sieć rzeczna. Wśród amatorów kajakarstwa panuje opinia, że Pomorskie to najlepsze miejsce do uprawiania turystyki kajakowej w naszym kraju.

Mapa zakresu inwestycji Pomorskie Szlaki Kajakowe

Pod względem atrakcyjności i długości szlaków nasz region nie ma sobie równych. Na terenie województwa znajduje się 40 niezwykłych szlaków kajakowych, liczących blisko 1600 km.

Najbardziej znane i popularne szlaki kajakowe regionu to Brda i Wda wradt.pomorskie.eu/…/mapa-z-inwestycjami-PSK-scaled.jpgz z ich dopływami. Rzeki te, z uwagi na dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną oraz niski poziom trudności i uciążliwości, są corocznie odwiedzane przez tysiące kajakarzy. Jednak w regionie znajduje się również wiele innych rzek, na których spływy obfitować będą zawsze w niezapomniane wrażenia i emocje. Na Słupi, Łupawie, Wieprzy, Raduni i Wierzycy atrakcję dla kajakarzy stanowić będą zabytkowe, ponad stuletnie elektrownie wodne. Spływy Słupią, Wieprzą i Piaśnicą zakończyć można wypłynięciem na otwarte wody Morza Bałtyckiego. Atrakcją spływu Nogatem jest zamek malborski, płynąc Wierzycą obejrzeć można z bliska katedrę pocysterską w Pelplinie, a spływ Radunią i Motławą zakończyć można pod gdańskim Żurawiem. Również rzeki Żuław dają unikalną możliwość poznania tej wydartej wodzie krainy. Rynna Sulęczyńska na Słupi czy Bukowina stanowią zaś wyzwanie nawet dla doświadczonych kajakarzy.

Pomorskie Szlaki Kajakowe - logopomorskie szlaki kajakowe mapa

Samorząd Województwa Pomorskiego od kilku lat podejmuje działania zmierzające do stworzenia zintegrowanego, sieciowego produktu turystycznego, którego osią są szlaki kajakowe. Przedsięwzięcie Strategiczne Województwa Pomorskiego „Pomorskie Szlaki Kajakowe” dotyczy wykreowania szlaków kajakowych województwa pomorskiego, które zajmują istotne miejsce na kajakowej mapie Polski. Tym bardziej, że potencjał pomorskich szlaków wodnych jest znaczący, ale nie wykorzystany.
Celem przedsięwzięcia jest udostępnienie szlaków wodnych dla kajakarzy i zapewnienie im bezpieczeństwa poprzez rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej, w szczególności kajakowej, a także udostępnienie kajakarzom dziedzictwa kulturowego i naturalnego w obszarach położonych wzdłuż pomorskich szlaków wodnych. Ponadto realizacja przedsięwzięcia ma przyczynić się do udostępnienia potencjalnym grupom docelowych dziedzictwa kulturowego i naturalnego wzdłuż pomorskich szlaków kajakowych, ukierunkowujący przy tym ruch turystyczny na obszarach cennych przyrodniczo zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Przedsięwzięciem zostanie objętych ponad 1 000 km szlaków. Na 34 szlakach wodnych zaplanowano do realizacji 20 projektów, na które składają się blisko 230 zadania.
Projekty przewidują zaangażowanie w sumie 88 partnerów, głównie jednostki samorządu terytorialnego, nadleśnictwa, stowarzyszenia oraz podmioty prywatne.

„Pomorskie Szlaki Kajakowe” – zagospodarowanie szlaków wodnych w województwie pomorskim dla rozwoju turystyki kajakowej” został uznany jako jeden z trzech przedsięwzięć strategicznych Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej Pomorska Podróż na lata 2014 – 2020

Logotypy - Fundusze Europejskie, RP, UMWP, UE 2