PĘTLA ŻUŁAWSKA I ZATOKA GDAŃSKA
Zakończono przebudowę mostu kolejowego w Rybinie

Zakończono przebudowę mostu kolejowego w Rybinie

Jest jedynym w Polsce czynnym, obracanym ręcznie mostem kolejowym.

Odnowiony  most kolejowy położony jest w Rybinie, nad rzeką Szkarpawą w ciągu linii kolejki wąskotorowej Stegna – Nowy Dwór Gdański. Most zaprojektowała i wybudowała firma Stahlwerke Dortmund AG w 1906 roku.

Głównym elementem konstrukcyjnym mostu jest 43-metrowe przęsło, podparte na centralnym filarze, w którym znajduje się mechanizm obrotowy. Przeprawa została zniszczona w 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie, ale już w 1948 roku ponownie ją uruchomiono.

Most kolejowy w Rybinie jest jedynym w Polsce czynnym, obracanym ręcznie mostem kolejowym.

Zakończona przebudowa most kolejowy Rybina

Jest zamykany dla ruchu wodnego tylko na czas przejazdu pociągu Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Jako stan techniczny wymagał remontu, tak aby zachować sprawność konstrukcji i uniknąć w przyszłości  awarii obiektu, co by wiązało się  z zamknięciem drogi wodnej Szkarpawy dla ruchu żeglarskiego.

W ramach inwestycji wykonano przebudowę mostu kolejowego i przęsła dojazdowego do mostu, konstrukcja mostu została zabezpieczona antykorozyjnie. Mostownice, drewniane podkłady, zostały wymienione na nowe a skarpy dojazdowe wzmocnione kruszywem, faszyną i geowłókniną. Wyremontowany został historyczny obiekt – sterownia, stanowiący miejsce dla obsługi technicznej mostu. Odbudowane zostały schody oraz droga techniczna dla obsługi mostu. Wybudowano nowy pomost cumowniczy na palach kotwiących od strony Drewnicy, który służy na krótkotrwały postój na oczekiwanie jednostek na otwarcie mostu. Ponadto przebudowano pomost roboczy dla służby obsługi mostu. Cały obiekt jest monitorowany, odpowiednio oświetlony, a zwrotnice zostały zelektryfikowane. Odbudowano system sygnalizacji świetlnej dla żeglugi (dla zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi i ruchu kolejowego i szybkości otwierania ruchu dla żeglugi) poprzez odtworzenie dwóch sygnalizatorów na końcach przęsła obrotowego, posiadających po cztery komory w układzie pionowym (po dwie ze światłem czerwonym i po jednej ze światłem zielonym i żółtym).

Remont zabytkowego, obrotowego mostu kolejowego w Rybinie został zrealizowany przez Powiat Nowodworski w ramach projektu Pętla Żuławska – Poprawa dostępności Nowego Dworu Gdańskiego drogą wodną. Koszt zadania blisko 2,4 mln zł z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, pozostałe środki pochodziły z budżetu Powiatu.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk