PĘTLA ŻUŁAWSKA I ZATOKA GDAŃSKA
W Krynicy Morskiej zakończono rozbudowę największego portu jachtowego na Zalewie Wiślanym.

W Krynicy Morskiej zakończono rozbudowę największego portu jachtowego na Zalewie Wiślanym.

Port jachtowy w Krynicy Morskiej należy do największych przystani na Zalewie Wiślanym. Stanowi on dla wodniaków i żeglarzy bazę dla licznych zawodów i regat sportowych. Po przebudowie port dysponuje 80 miejscami do cumowania jednostek.

W ramach inwestycji wyburzono budynek klubowy i hangar a zbudowano budynek do obsługi portu z zapleczem sanitarno-socjalnym łączący w sobie funkcje bosmanatu, centrum konferencyjno-szkoleniowego, zaplecza socjalnego, miejsca do przechowywania łodzi i sprzętu wodnego. Wokół budynku powstały również place manewrowe oraz postojowe dla łodzi, ciągi piesze, ogrodzenie i wykonano oświetlenie. Zakupiono również wózek widłowy. Przy Nabrzeżu Południowym zainstalowano pomost pływający, wyposażony w y-boomy, postumenty z wodą, prądem i oświetleniem przy którym może zacumować 13 jachtów. Z kolei przy pirsie 1 i 2 dokonano wymiany wyeksploatowanych pomostów na bardziej trwałe rozwiązanie konstrukcyjne. Zastosowano pomosty pływające wysokoobciążalne, betonowane tj. 3 szt. o długości 20 m i 1 szt. o długości 56 m. Są one wyposażone w belki odbojowe, prowadnice pali, studzienki instalacyjne, kanały technologiczne. Ponadto zrealizowano system zarządzania i dokonywania rezerwacji miejsc postojowych w marinie. System zapewnia  prosty i szybki dostęp dla użytkowników obiektu do niezębnych dla nich usług m.in.: korzystanie z zaplecza socjano – sanitarnego (toalety, pralki, suszarki, natryski), uiszczenie opłat za postój jachtu, zdalne monitorowanie. Użytkownik w tym celu otrzymuje kartę, która nadaje mu dostęp korzystania z udogodnień portu. Sama usługa płatności może być dokonywana za pomocą gotówki,  karty płatniczej, czy elektronicznej karty stałego klienta.

Marina Krynica Morska

Warto wspomnieć, że pierwsze prace związane z rozbudową portu jachtowego rozpoczęły się  od jego I etapu zakończonego w 2012  roku.  Polegały one na modernizacji wszystkich nabrzeży, przebudowie slipu do wyciągania łodzi, pirsów cumowniczych w części jachtowej. Wykonano również przebudowę ostrogi bocznej i budowę ostrogi wejściowej. Cały port oraz podejścia do basenu jachtowego pogłębiono do 2,50 m. Natomiast stanowiska postojowe dla jachtów zostały wyposażone w sieć wodno-kanalizacyjną, przyłącza energetyczne i oświetlenie.

Marina Krynica Morska

Inwestycja powstała w ramach projektu pn. „Pętla Żuławska – rozbudowa portu jachtowego w Krynicy Morskiej”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 Działanie 8.4 Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk