POMORSKIE SZLAKI KAJAKOWE
Gmina Kościerzyna liderem rozwoju infrastruktury kajakowej

Gmina Kościerzyna liderem rozwoju infrastruktury kajakowej

Gmina Kościerzyna to raj dla miłośników kajakarstwa, dlatego też kolejne zrealizowane inwestycje cieszą turystów i mieszkańców. Zakończyła się budowa kolejnych obiektów infrastruktury kajakowej nad Wierzycą.

W Nowej Kiszewie przy elektrowni wodnej powstała przenoska. Dzięki pomostowi możliwe jest bezpieczne  wyciąganie kajaków i dogodne za siłowania wodną ich wodowanie.  Podobną przenoska  tym razem w Stawiskach urządzono przy jazie, która również wprowadziła kilka udogodnień. Powstał pomost do wyciągania kajaków, schody, ciąg komunikacyjny i strefa do wodowania kajaków. Na obu przenoska zainstalowano oznakowanie trasy przenoski, kosze na śmieci i tablice informacyjno – promocyjne. Z kolei w Nowej Kiszewie powstała przystań kajakowa z zatoką do cumowania i wodowania kajaków, suszarki, palenisko, miejsce pod przenośne toalety, wiaty ze stołami, gdzie można odpocząć. Poza nią powstała droga dojazdowa oraz elementy małej architektury.

Nowa Kiszewa, stanowisko przenoska I Pomorskie Szlaki Kajakowe

Nowe inwestycje cieszą przede wszystkim kajakarzy. Z pewnością powstałe obiekty kajakowe ułatwiają  i przede wszystkim poprawiają bezpieczeństwo  kajakarzom w realizowaniu ich pasji. Dzięki zrealizowanym zadaniom szlak górnej Wierzycy stał się jeszcze bardziej dostępny i zdecydowanie bardziej przyjazny, choć w tym miejscy szlak jest dość  wymagający. Prowadzi on przez dzikie i rzadko zamieszkałe tereny i posiada wysokie, zarośnięte, niedostępne brzegi, a w jej nurcie można spotkać wiele zwalonych drzew i ukrytych pod wodą głazów. Wierzyca pięknie meandruje, często zmienia kierunek przez co bywa bardzo zdradliwa.

Nowa Kiszewa przystań kajakowa I Pomorskie Szlaki Kajakowe

Warto wspomnieć, że w  2020 r. powstały już dwie przystanie na tym odcinku szlaku. Mowa o Wielkim Podlesiu nad jeziorem Zagnanie i o Kościerzynie nad jeziorem Wierzysko, z której rozpoczynają  się spływy Wierzycą. Kajakarze mogą korzystać z przystani wyposażonych z wiaty, ławostoły, wiaty oraz pomostów.

Przystanie i przenoski kajakowe zrealizowano ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą przez Kaszuby na Kociewie”, które były dofinansowane z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk