PĘTLA ŻUŁAWSKA I ZATOKA GDAŃSKA
Otwarcie mariny w Pucku dla żeglarzy i mieszkańców

Otwarcie mariny w Pucku dla żeglarzy i mieszkańców

22 lipca 2023 r. nastąpiło uroczyste otwarcie mariny w Pucku. Zwieńczyło ono I etap rozbudowy i przebudowy portu w Pucku umożliwiając rozwój jego funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich. Utworzona marina dysponuje 98 nowymi miejscami do cumowania jachtów i jednostek białej floty.

W sąsiedzie znajduje się również port jachtowy, który pełni funkcję sportową (66 miejsc) i port rybacki (16  miejsc). Łącznie baza żeglarska w Pucku liczy 180  miejsc do cumowania.  Te wyjątkowe warunki (nie tylko na skalę polską, ale i europejską) sprawiają, że jest to miejsce idealne dla sportowców, miłośników żeglarstwa i turystyki morskiej. Zaś Puck wyrasta na ważny ośrodek żeglarstwa w obszarze południowego Bałtyku.

Otwarcie marina Puck

Otwarciu mariny towarzyszyło wiele niespodzianek nie tylko dla żeglarzy i amatorów morskiej rekreacji, ale także dla rodzin z dziećmi oraz fanów muzyki. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, m.in. konkursy, darmowe rejsy katamaranem lub łodzią motorową, koncerty zespołów.

Prace nad rozbudową mariny w Pucku trwały 1,5 roku. Kluczowym wyzwaniem inwestycji była budowa części falochronu północnego i stałego pomostu połączeniowego o długości 180 metrów wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów. Wykonano również nawierzchnię z kostki, przebudowano fragment ul. Żeglarzy oraz montaż wyposażenia hydrotechnicznego. Na pomostach zainstalowano postumenty do poboru energii i wody, stanowiska ze sprzętem ratowniczym, drabinkami oraz knagami cumowniczymi. Oprócz miejsc do cumowania w marinie żeglarze znajdą też zaplecze – cztery sanitariaty, jeden sanitariat dla osób niepełnosprawnych, punktu odbioru ścieków sanitarnych i wydzielone miejsce do mycia jednostek. To wszystko sprawia, że Marina Puck ma szanse stać się idealnym miejscem dla sportowców, miłośników żeglarstwa i turystyki morskiej.

– Jako marszałek województwa pomorskiego, a prywatnie jako zagorzały żeglarz bardzo się cieszę, że w Puck zrealizowano tę inwestycję. Możliwość bezpiecznego i wygodnego cumowania jachtów oraz jednostek białej floty to niewątpliwie ważne udogodnienie dla mieszkańców i przybywających do naszego regionu turystów – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Otwarcie marina Puck

Zamierzenie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku dla umożliwienia rozwoju jej funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich”. Jest to największa inwestycja również pod względem finansowym w ramach przedsięwzięcia strategicznego Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska. Wartość projektu to blisko 39 mln zł, w tym ponad 22 mln zł stanowi dofinansowanie z RPO WP 2014 – 2020).

Władze miasta podkreślają, że to dopiero początek – marina będzie miała istotny wpływ na gospodarkę całego miasta. W kolejnych latach planowana jest jej dalsza rozbudowa.

Logotypy - Fundusze Europejskie, RP, UMWP, UE 2

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk