PĘTLA ŻUŁAWSKA I ZATOKA GDAŃSKA
Szlak wodny Tugi - Pętla Żuławska

Rzeka Tuga otwarta - Pętlą Żuławską do Nowego Dworu Gdańskiego

W ostatnim czasie Pętla Żuławska wzbogaciła się o kolejne elementy infrastruktury. Od tego roku pojawia się na mapie szlaków nowy jej fragment do odkrycia - to rzeka Tuga

Dla wodniaków, którzy planują eksplorować dalsze zakątki śródlądzia znanej już dla wielu turystów i wodniaków Pętli Żuławskiej, od tego roku pojawia się na mapie szlaków nowy jej fragment do odkrycia. To rzeka Tuga, która dzięki przebudowanym mostom (zwodzonym bądź podnoszonym) w Tujsku, Żelichowie i Nowym Dworze Gdańskim, staje się po ponad 40-latach ponownie otwarta dla żeglugi.

Szlak wodny Tugi - Pętla Żuławska

Szlak wodny Tugi – Pętla Żuławska

W ramach projektu „Rozwój oferty turystki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej” samorząd powiatu nowodworskiego zaplanował tu aż cztery inwestycje. Trzy z nich zostały zakończone tj. przebudowa mostu w Tujsku, przebudowa mostu w Żelichowie oraz budowa przystani żeglarskiej przy Starostwie Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim. Na nowodworską przystań w  tzw. „weneckim” stylu składają się 36 metrowy pomost cumowniczy wyposażony w postumenty z przyłączem wodno–elektrycznym wzdłuż nawodnej ściany przystani żeglarskiej, przebudowane pomieszczenia przyziemia Starostwa Powiatowego na potrzeby sezonowego bosmanatu żeglarskiego z bezobsługową toaletą, prysznicami oraz dużą suszarnią. Zagospodarowano też teren wokół przystani i taras o powierzchni ok. 300 m kwadratowych, stawiając między innymi wypoczynkowe wiaty z ławo-stołami.

Do końca tego roku planowane jest wykonanie remontu zabytkowego obrotowego mostu w Rybinie – ale to już na sąsiedniej rzece Szkarpawie. Realizacja w/w przedsięwzięć umożliwi żeglarzom, kajakarzom i motorowodniakom bezkolizyjny dostęp rzeką Tugą do Nowego Dworu Gdańskiego.

Szlak wodny Tugi – Pętla Żuławska, otwarcie

W dniu 16 czerwca br. nastąpiło uroczyste otrawcie ponad 10 kilometrowego szlaku wodnego Tugi podkreślił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Cieszę się, że dzięki tym inwestycjom, rzeka po ponad 40 latach znów jest otwarta dla żeglugi. Serdecznie zapraszam do odkrywania z wody zabytków i krajobrazów tej części Żuław Wiślanych. Żeglarze będą mogli podziwiać nie tylko piękne widoki, ale również liczne zabytki.

W uroczystości uczestniczył m.in. Bogdan Borusewicz wicemarszałek Senatu RP, Ryszard Świlski, senator RP, Leszek Czarnobaj senator RP oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim, Regionalnego Zarządu Gospdoakri Wodnej w Gdańsku, Urzędu Żeglugi Śródlądowej i Urzędu Morskiego w Gdyni. Podczas uroczystości oficjalnego otwarcia Przystani nad Tugą z koncertem piosenek szantowych wystąpili młodzi wykonawcy ze Studia Artystycznego Marty Kozakiewicz.

Inwestycje o wartości blisko 12,5 mln zł zostały w 85% sfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Logotypy - Fundusze Europejskie, RP, UMWP, UE 2

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk