Na Motławie, Wiśle Martwej i Śmiałej oraz na Kanale Młynówka powstało sześć nowych przystani kajakowych
Do dyspozycji kajakarzy oddalano do użytku ogólnodostępne przystanie kajakowe w Sobieszewie – Kanał Młynówka w wraz miejscem do grillowania i rozbicia namiotu, w Górach Zachodnich – miejscu dawnego przystanku dla tramwaju wodnego, podobną na przystani Tamka (Stogi), przy Wiosny Ludów, Żabim Kruku i Kamiennej Grodzy, która jest połączona z przenoską. W planie na rok 2022 zaplanowana jest budowa ostatniej przystani kajakowej Na Szańcach (Opływ Motławy).
Wybudowane przystanie nieznacznie różnią się od siebie, ale w większości są wyposażone w pomosty i elementy małej architektury tj. wiaty, ławostały, stojaki na rowery, kosze na śmieci, paleniska, suszarki na kajaki itp. wyjątek stanową przystanie Wiosny Ludów i Tamka, gdzie zakres dotyczył montażu pomostów.
Przystań kajakowa w Sobieszewie
Odkrywanie Gdańska z perspektywy kajaka to nietuzinkowa atrakcja. Miasto położone jest przy unikatowym skrzyżowaniu szlaków morskich i rzecznych, dróg wodnych Wisły przy ujściu Bałtyku oraz rzeki Raduni i Motławy. Spływ kajakowy daje zupełnie inną alternatywę do zrozumienia historycznej spuścizny Gdańska. Wiosłowanie przez rzeki i kanały pozwala odwiedzić miejsca, do których większe jednostki nie mają dostępu. Bastiony, Kamienna Grodza, Wyspa Spichrzów, Ołowianka, Długie Pobrzeże z Żurawiem, Zielona Brama, Sołdek, Narodowe Muzeum Morskie, Młode Miasto a także port, tereny stoczniowe i przemysłowe gdańskie młyny, Wyspa Sobieszewska to tylko niektóre z atrakcji.
Przystanie powstały w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Szlak Motławy i Martwej Wisły” przy wsparciu środków UE z RPO WP 2014 2020.