POMORSKIE TRASY ROWEROWE
Podpisanie umowy na budowę długo oczekiwany odcinek trasy EuroVelo 10 13 Ustka - Łeba

Podpisano umowę na budowę długo oczekiwany odcinek trasy EuroVelo 10/13 Ustka – Łeba

28.08.2020
Tomasz Legutko
Tomasz
Legutko
AUTOR
Tomasz Legutko
Tomasz
Legutko
28.08.2020

Partnerstwo Gminy Ustka podpisało umowę na budowę trasy rowerowej od Ustki do Łeby w ramach Pomorskich Tras Rowerowych

Umowę z przedstawicielami Gminy Ustka podpisał marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Podczas uroczystości wręczony został symbolicznie znak rowerowy R4 EuroVelo10/13 oraz symboliczny czek pamiątkowy z informacją o wysokości dofinansowania unijnego.

Przedmiotem projektu jest budowa kompleksowo oznakowanej międzynarodowej, wchodzącej w europejską sieć tras EuroVelo trasy rowerowej R-10 o długości 120,09 km, zagospodarowanie 3 miejsc postojowych oraz spójna promocja tworzonego produktu turystycznego. Poza Gminą Ustka w ramach projektu uczestniczą Gmina Główczyce, Gmina Miejska Łeba, Gmina Smołdzino, Gmina Słupsk, Gmina Wicko, Nadleśnictwo Damnica, Nadleśnictwo Lębork i Powiat Słupski.

Całkowita wartość projektu to blisko 20 mln zł, z czego ponad 9 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Docelowy przebieg trasy EuroVelo10/13 oraz R10 (łącznik do Słupska)

Projekt obejmuje m.in. budowę tras rowerowych i pieszo-rowerowych, modernizację dróg pod kątem dostosowania ich do ruchu rowerowego oraz zagospodarowanie terenu miejsc postojowych. Miejsca postojowe zlokalizowane w Gminie Główczyce, w Łebie i gm. Słupsk wyposażone zostaną m.in. w wiaty, ławostoły i ławki z oparciem z funkcją stojaka rowerowego, przyborniki rowerowe, tablice informacyjne i kosze na śmieci. Wykonane zostaną również przyłącza wodno-kanalizacyjne do toalet. Projekt zostanie zrealizowany do czerwca 2023 roku.

W skład partnerstwa wchodzą: Powiat Słupski, Gmina Słupsk, Gmina Smołdzino, Gmina Główczyce, Miasto Łeba, Gmina Wicko, Nadleśnictwo Damnica, Nadleśnictwo Lębork.
Szczegóły dot. wykorzystania środków unijnych w województwie pomorskim znajdują się na stronie www.rpo.pomorskie.eu w zakładce Raport z realizacji RPO WP.

Włodarze samorządów oraz przedstawiciele Nadleśnictw Partnerstwa Gminy Ustka, fot.ISIT

Budowa trasy EuroVelo i R10 w obrębie miast Ustka i Słupsk realizowana jest w ramach Partnerstwa Miast Słupska i Ustki. Zobacz Partnerstwa

Nadmorska trasa rowerowa R10 (docelowa Euro Velo 10/13) przeżywa w tym sezonie prawdziwe oblężenie. Podpowiadamy jak zaplanować przejazd aby uniknąć uciążliwych odcinków, które są budowane jak i dopiero planowane do realizacji.

Jeden z odcinków docelowej trasy EuroVelo 10/13 ujęty do budowy, okolice jez. Łebsko, fot. UMWP

Jeden z odcinków docelowej trasy EuroVelo 10/13 ujęty do budowy, okolice jez. Łebsko, fot. UMWP

W województwie pomorskim trasa rowerowa R10 (docelowo Euro Velo 10/13) jest jeszcze na etapie realizacji, co można sprawdzić na stronie ptr.pomorskie.eu.

W zachodniej i środkowej części strefy nadmorskiej, na terenie powiatu słupskiego i lęborskiego inwestycje rowerowe dopiero się rozpoczynają. Obszar ten jest rejonem gdzie występuje najwięcej utrudnień w komfortowej podróży. Asfaltowa droga rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej 203 miedzy Zaleskimi a Ustką jest już gotowa (8 km) i jest to jedna z nielicznych zakończonych i inwestycji na tym terenie w ramach EuroVelo 10/13, która została zrealizowana niezależnie od przedsięwzięcia.

Poniżej przedstawiono propozycje objazdów odcinków uciążliwych oraz inne przydatne informacje dla rowerzystów.

Na MAPA GOOGLE zobrazowano przebieg docelowy EV 10 oraz zawarte w tabeli propozycje objazdów.

Odcinek/opis Propozycja objazdu Inne informacje
Granica z woj. Zachodnio-Pomorskim do Wsi Zaleski Droga powiatowa Jarosławiec – Zaleskie
(MAPA JPG)
Miasto Ustka Z powodu braku projektowanej kładki, proponujemy wjechać do centrum miasta drogą krajową DK21 (koło budynku Straży Pożarnej w lewo) i dalej drogą rowerową w kierunku kładki w porcie (ul. Bohaterów Westerplatte) . Następnie promenadą nadmorską do samego końca skąd kierujemy się na południe do ul. Armii Krajowej (istniejąca trasa R10)

(MAPA JPG)

Innym rozwiązaniem jest wjazd do Ustki przez wiadukt kolejowy (ul. Marynarki Polskiej). W sezonie letnim bulwar nadmorski jest zatłoczony, lecz bardzo łatwo można zjechać na uliczki równoległe do bulwaru.
Rowy – Smołdzino Przez Słowiński Park Narodowy. Wejście płatne w Rowach.(MAPA JPG) Zakup biletu do SPN odbywa się on-line. Z powodu możliwego słabego zasięgu sieci komórkowej zalecamy dokonać płatności wcześniej.
Smołdzino – Główczyce Łeba Odcinek Smołdzino-Kluki- Izbica od wielu lat jest nieprzejezdny, dlatego docelowa trasa R-10 (EV10) prowadzi przez Żelazo i Wierzchocino. Obecnie jej dalszy ciąg między Wierzchocinem a Główczycami jest jeszcze przed realizacją inwestycji. Ten odcinek można ominąć kierując się z Wierzchocina przez Witkowo do DW 213 i dalej jechać na wschód do Główczyc. Stamtąd można pojechać dalej DW 213 do Wicka a następnie drogą rowerową wzdłuż DW 214 do Łeby. Tym sposobem można ominąć też trudny odcinek Gać – Żarnowska (inwestycja planowana).

(MAPA JPG 1 Wierzchocino – Główczyce)
(MAPA JPG 2 – Główczyce Łeba)

W sezonie letnim (w zależności od pogody) na jez. Łebsko funkcjonują turystyczne rejsy statkiem, który z wcześniejszą rezerwacją można przepłynąć między Klukami a Rąbką (Łeba).
Łeba – Sarbsk Przez wieś Szczenurze drogą powiatową. Całość objazdu po drogach asfaltowych. W sezonie letnim możliwe zwiększenie natężenia ruchu samochodów.

(MAPA JPG)

Sarbsk – Dymnica – Osetnik – Lubiatowo – Białogóra –Dębki Bez większych utrudnień, jednakże fragmentami nawierzchnia jeszcze nie jest docelowa. Na tym odcinku liczne wejścia na plażę. Szczególnie polecamy wejście w Osieczkach nr 36 przy ujściu potoku do morza. Dojazd szeroką i dobrze utrzymaną drogą techniczną
Gm. Kosakowo
(Rezerwat Beka – Kosakowo, ul. Stefana Żeromskiego)
Odcinek trudny w przejeździe. Za Rezerwatem Beka w kierunku Gdyni droga asfaltowa zniszczona, następnie dwuślad drogi gruntowej przechodzący w drogę szutrową. Dłuższy odcinek na ul. Złote Piaski w Mostach jest trudny do przejazdu (nawierzchnia sypka , piaszczysta). Kolejnym trudnym odcinkiem jest trasa na klifie w Mechelinkach (ul. Klifowa) oraz odcinek leśny za klifem w kierunku Gdyni. Nawierzchnia ubita, nierówna, dużo wybojów. Rower z klifu jak i na klif najlepiej wprowadzać. W odcinku leśnym występuje miejsce piaszczyste oraz duże płaskie zagłębienie, w którym zbiera się woda.

Kierując się w stronę Rewy, jedziemy odcinkiem leśnym betonowym (płyty drogowe) – Objazd Moście Błota – Rewa.
Z Rewy do Kosakowa możemy poruszać się na zasadach ogólnych lub na ciągu pieszo-rowerowym, prawie do centrum Kosakowa, gdzie możemy się włączyć w trasę EV10/13.

Drugim wariantem jest przejazd po drogach asfaltowych wyłączonych z ruchu samochodowego (drogi wewnętrzne elektrociepłowni udostępnione dla ruchu rowerowego).

Możemy dojechać nimi albo do Kosakowa (Objazd Moście Błota – Kosakowo) albo do ul. Unruga w Gdyni skąd włączamy się do trasy EuroVelo (Objazd Moście Błota – Kazimierz – Gdynia).

Logotypy - Fundusze Europejskie, RP, UMWP, UE 2

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki i Sportu pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dts@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki i Sportu
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk