3 czerwca to Światowy Dzień Roweru

3 czerwca to Światowy Dzień Roweru

Po raz 5 obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Rower w dzisiejszych czasach stał się "naturalnym" środkiem transportu, inspiracją do rekreacji czy do poprawy zdrowia i kondycji fizycznej.

Głównym celem tego Dnia jest promowanie roweru jako środka transportu, spędzania aktywnie czasu wolnego oraz wzmocnienie zdrowia. Stąd też Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 3 czerwca Światowym Dniem Roweru.

Dzień Roweru ma także zwrócić uwagę na to jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Dlatego też tak istotny jest ciągły rozwój infrastruktury przyjaznej rowerzystom. W miastach i poza nimi powstają coraz to nowe drogi dla rowerów, rowery są coraz nowocześniejsze i bezpieczne. Wszystko to sprawia, że jazda rowerem to duża przyjemność i popularna forma nie tylko spędzania wolnego czasu, ale także sposób na dojazdy do pracy, na zakupy oraz wycieczki krajoznawcze.

Światowy Dzień Roweru, Narodowy Program Zdrowia

Światowy Dzień Roweru z​​​​​ostał ustanowione w 2018 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do ustanowienia tego dnia przyczynił się także, kolarz Leszek Jan Sibilski, który był głównym promotorem tego dnia na forum ONZ. W tekście rezolucji podkreślono „wyjątkowość, długowieczność i wszechstronność roweru, który jest w użyciu od dwóch stuleci i który jest prostym, dostępnym, niezawodnym, czystym, przyjaznym dla środowiska środkiem transportu”. Rower jest „symbolem zrównoważonego transportu i przekazuje pozytywne przesłanie wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pozytywny wpływ na klimat”.

Światowy Dzień Roweru, Narodowy Program Zdrowia

9 czerwca, odbędzie się 26-ta – edycja Wielkiego Przejazdu Rowerowego. (czytaj więcej https://www.facebook.com/events/1002142704428427/)

 

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk