Dane z Sondy Doświadczeń i Preferencji Rowerowych 2023 zebrane. Rowerzyści opisali swoje wycieczki i wyprawy rowerowej. W badaniu wzięło udział 1 080 respondentów, dostarczając cennych wskazówek dla rozwoju mobilności rowerowej w regionie.
Zebrano informacje z 1 080 wypełnionych ankiet internetowych (luty – połowa marca 2024 r.). Pytania zostały podzielone na dwa panele:
- ogólny – w którym pytano o ogólne preferencje rowerowe
- szczegółowy – dotyczący doświadczeń z wyjazdów rowerowych po województwie pomorskim w roku 2023
Infografika Pomorska Sonda Doświadczeń i preferencji rowerowych 2023
W ramach Sondy zostały także zadane pytania odnoszące się do oczekiwań rowerzystów pod względem ofert turystycznych.
„Sonda pokazuje jakie doświadczenia i oczekiwania mają pomorscy rowerzyści, jak i osoby odwiedzające nasz region, których ocena jest równie ważna.” – Marta Chełkowska Dyrektor Departamentu Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Co wiemy ?
97% respondentów zadeklarowało pochodzenie z województwa pomorskiego. Łącznie 63% respondentów określiło swój wiek w przedziałach 31-40 oraz 41-50 lat
Ankietowani wskazali, że rocznie przejeżdżają na rowerze:
29 % – do 1 tysiąca kilometrów
40 % – od 1 do 3 tysięcy kilometrów
101-200 ZŁ DZIENNIE, TYLE NAJCZĘŚCIEJ WYDAWALI ROWERZYŚCI PODCZAS SWOJEJ GŁÓWNEJ WYPRAWY ROWEROWEJ W ROKU 2023
84 % ankietowanych oświadczyło, że jeszcze nigdy nie brało udziału w zorganiozowanej przez podmiot zewnętrzny wyprawie rowerowej, a 69 % nie korzystało z wyjazdów zorganizowanych przez grupy turystyczne.
Mapy online kluczem do informowania o szlakach i trasach rowerowych
Wg 58 % respondentów kluczowym źródłem wiedzy na temat wycieczek jednodniowych czy wypraw rowerowych są mapy online oraz rekomendacje od znajomych czy rodziny.
Pociąg najlepszym partnerem roweru?
61% respondentów skorzystało z innego środka transportu podczas wyjazdów rowerowych, co obejmowało dojazd do miejsca startu, podróż w trakcie wyjazdu rowerowego lub powrót z niego. Wskazano także, że ten środek transportu wymaga poprawy pod względem dostępności dla rowerów. Tak samo należy ocenić wykorzystanie autobusów miejskich czy o zasięgu regionalnym, gdyż w większości ta flota nie jest dostosowana do przewozów rowerów w większej liczbie.
Trasa EuroVelo 10/13 najcześciej wybieraną trasą rowerową w roku 2023.
Pomorskie odcinki trasy EuroVelo 10/13 zostały wskazane jako najczęściej wybierane miejsca na wyjazdy rowerowe. Najmniej ankietowanych jeździło po szlakach Kaszubskiej Marszruty.
Warto wspomnieć, że ponad 2% udzielających informacji w tym elemencie wskazało drogi rowerowe przy drogach wojewódzkich jako miejsce wykorzystywane do wyjazdów rowerowych.
Co powinna zawierać idealna oferta dla rowerzysty w Karcie Turystycznej?
Ankietowani wskazali, że kluczowymi elementami w Karcie Turysty dla rowerzystów, które skłoniłyby ich do skorzystania z niej są: oferty noclegów, gastronomii oraz serwisów rowerowych.
Karta Turysty dla rowerzysty? Czemu nie!
Ankietowani mieli swobodę wypowiedzenia się także na temat oczekiwanej oferty dla rowerzystów w ramach Karty Turysty. Jako główną usługę wskazano zniżki na transport publiczny na przewóz roweru (33 %). Za transport publiczny należy uznać w tym elemencie autobusy, pociągi, promy czy tez innych prywatnych przewoźników przy trasach rowerowych.
Dwie wyróżniające się pozycje w tym zestawieniu to usługi ubezpieczenia podróżnych oraz wsparcie w trudnych sytuacjach (łącznie 8 %)
Wykres 20 _ Kluczowe usługi które wg. ankietowanych powinny być ujęte w Karcie Turysty – SONDA DOŚWIADCZEŃ I PREFERENCJI ROWEROWYCH 2023
Badanie zostały zrealizowane przez Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.