Projekty DT
Pomorskie na spotkaniu Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba

Pomorskie na spotkaniu Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba

Kontynuujemy działania dotyczące rozwoju Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

W piątek, 13.10, pracownicy Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego uczestniczyli w walnym zebraniu Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba w Toruniu. Dyrektor Departamentu, pani Marta Chełkowska, zaprezentowała dotychczasowe działania skierowane na promocję szlaku na terenie województwa pomorskiego.

Przypomniano o projekcie „RECReate –  Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na Obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga św. Jakuba”, w którym województwo pomorskie było partnerem oraz dzięki któremu szlak został w naszym regionie wytyczony i oznakowany.

Walne zebraniu Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba w Toruniu 13 10 2023

Omówiono takie działania, jak wydawanie materiałów promocyjnych: folderów, paszportów pielgrzyma, klipów do mediów społecznościowych. Zwrócono też uwagę na aktywność w mediach – doprowadzenie do powstania podcastów radiowych poruszających temat Pomorskiej Drogi św. Jakuba czy zamieszczenie artykułów o szlaku w magazynach poświęconych turystyce. Zebranym przedstawiono również fragment filmu „Pielgrzym. Camino Marka Kamińskiego”, opowiadającego o wędrówce tego słynnego podróżnika do Santiago de Compostela. Pomorskie współfinansowało tę produkcję, którą można oglądać w serwisie TVP VOD.

Walne zebraniu Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba w Toruniu 13 10 2023

Europejska Federacja Dróg św. Jakuba zrzesza podmioty z krajów zainteresowanych promocją szlaku św. Jakuba. Celem organizacji jest budowanie marki i rozpoznawalności Camino w Europie poprzez wspólne projekty popularyzujące ideę jakubowego pielgrzymowania.

Do Federacji poza Polską należą przedstawiciele Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Litwy, Holandii i Belgii.

Szlaki Pielgrzymkowe do Santiago de Compostela zostały uznane za pierwszy Szlak Kulturowy Rady Europy w 1987 roku. Drogi prowadzące do grobu św. Jakuba można znaleźć na całym kontynencie.

Głosowanie w sprawie przystąpienia województwa pomorskiego do Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba zaplanowano na kolejne spotkanie organizacji, które odbędzie się w czerwcu przyszłego roku w Hiszpanii.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk