Stanica wodna PTTK we Wdzydzach w nowej odsłonie

Stanica wodna PTTK we Wdzydzach w nowej odsłonie

04.08.2023
Daria Grabska
Daria
Grabska
AUTOR
Daria Grabska
Daria
Grabska
04.08.2023

W Wdzydzach nad jeziorami Gołuń i Jelenie (stanowiącymi część wielkiego jeziora Wdzydze) powstało wyjątkowe miejsce. Nowa promenada i przystań kajakowa to kluczowe miejsce dla miłośników turystki wodnej.

W ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Rzeka Wda – Zbigniew Galiński” dokonano poprawy zagospodarowania przystani kajakowej na terenie stanicy wodnej PTTK. Wybudowano pomosty i promenady wzdłuż brzegu jezior, powstał też slip do wyciągania i wodowania kajaków. Przystań wyposażono również w suszarki na kajaki, oznakowanie i sprzęt niezbędny do obsługi kajakarzy. Jedno z pomieszczeń budynku sanitarnego zostało zaadaptowane na pralnię samoobsługową z dostępem do pralkosuszarki. Z kolei na pomostach dla jachtów zamontowano nowe y-boomy, elementy cumownicze, boje cumownicze, odbijacze pomostowe, postumenty oświetleniowo – zasilające, drabinki i stanowiska ratownicze.

Stanica wodna PTTK we Wdzydzach

Ciekawostką jest nowa promenada w linii brzegowej jeziora, która stała się atrakcją Wdzydz. W ramach zamierzenia powstał także pomost dla jednostek pływających o małym zanurzeniu, zejścia z ogólnej powierzchni rekreacyjnej na promenadę, zagospodarowano skarpę, a także przygotowano nowe oświetlenie i monitoring. Promenada nad j. Gołuń ma 150 m, rozpoczyna się w rejonie slipu kajakowego, a kończący na Koziej Łące. Wykonana jest w części jako konstrukcja betonowa z okładzinami kamiennymi, a w części jako konstrukcja szkieletowo-stalową z pokładem drewnianym, umożliwiając żyjącej tam faunie przemieszczanie się między wodą a stałym lądem. Promenada przebiega na gruncie i w linii brzegowej oraz na wodzie. Tworzy nową płaszczyznę widokową na Krzyż Jezior Wdzydzkich.

Inwestycja ma przyczyni  się na zwiększenia atrakcyjności turystycznego regionu. Zakłada się, że dzięki temu liczba użytkowników szlaku kajakowego rzeki Wdy zwiększy się o ok. tysiąc osób.

Stanica wodna PTTK we Wdzydzach

Projekt realizowany był w ramach przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Szlaki Kajakowe, który pochłonął blisko 1,8 miliona złotych. Blisko 90 tys. zł stanowiły środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Logotypy - Fundusze Europejskie, RP, UMWP, UE 2

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk