3 czerwca to Światowy Dzień Roweru

3 czerwca to Światowy Dzień Roweru

Po raz 5 obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Głównym celem tego Dnia jest promowanie roweru jako środka transportu oraz do spędzania czasu wolnego przez co wpływa na wzmocnienie zdrowia.

Dzień Roweru ma także zwrócić uwagę na to jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa na drodze.

Święto z​​​​​ostało ustanowione w 2018 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do ustanowienia tego dnia przyczynił się także, kolarz Leszek Jan Sibilski, który był głównym promotorem tego dnia na forum ONZ. W tekście rezolucji podkreślono „wyjątkowość, długowieczność i wszechstronność roweru, który jest w użyciu od dwóch stuleci i który jest prostym, dostępnym, niezawodnym, czystym, przyjaznym dla środowiska środkiem transportu”. Rower jest „symbolem zrównoważonego transportu i przekazuje pozytywne przesłanie wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pozytywny wpływ na klimat”.

Dzień po ŚDR, czyli 4 czerwca, odbędzie się 25-ta – jubileuszowa edycja Pomorskiego Wielkiego Przejazdu Rowerowego.

Uczestnicy w czterech barwnych peletonach wyruszą na blisko 170 km tras Pomorza, aby po kilku godzinach zjechać do centrum Trójmiasta – na Wielki Finał do Parku Sopockie Błonia. Jak co roku organizatorzy oraz uczestnicy będą wspólnie świętować w gronie wielkiej, rowerowej rodziny i rozmawiać o problemach roweryzacji Pomorza! – jednocześnie promując i zachęcając do użytkowania roweru jako najzdrowszego środka komunikacji przyjaznego miastu! 25. edycja WPR – po raz drugi – będzie miała dwa dodatkowe wydarzenia towarzyszące we Wrzeszczu Dolnym i Wrzeszczu Górnym.

Szczegóły na:
http://www.25wpr.pl/index.html

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk