Ponad 28 tysięcy rowerów na pomorskich torach w wysokim sezonie rowerowym roku 2022

Ponad 28 tysięcy rowerów na pomorskich torach w wysokim sezonie rowerowym roku 2022

Majówka 2023 już za kilka dni więc sezon rowerowy 2023 można otwierać. Dzięki współpracy Departamentu Turystyki z operatorem platformy KOLEO.PL udało się opracować narzędzie i zmierzyć przewóz rowerów w pociągach wszystkich przewoźników w województwie pomorskim w roku 2022.

W okresie od 1 maja do 30 września 2022 z przewieziono 28 584 rowerów biletowanych gdzie stacją początkową lub końcową była miejscowość w województwie pomorskim. Na tą liczbę składają się rowery przewożone m.in. za pośrednictwem POLREGIO, ICC oraz Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

To kolejny krok w poszukiwaniu nowych stabilnych zbiorów danych kluczowych dla turystyki aktywnej. Dane te są niezbędne przy planowaniu ale także przy kreowaniu ciekawych i atrakcyjnych miejsc dla rowerzystów.„, mówi Tomasz Legutko, pracownik DT UMWP.

Takie dane są kluczowe do realizacji dużych przedsięwzięć rowerowych takich jak Pomorskie Trasy Rowerowe„, dodaje Michał Bieliński, kierownik przedsięwzięcia, DT UMWP.

Rowery w pociągu przypięte pasami, NEWAG Impuls, Pomorskie

Liczba nie zawiera rowerów przewożonych w Szybkiej Kolei Miejskiej (Gdańsk – Wejherowo), gdzie są one przewożone bezpłatnie w formie niebiletowanej.

Dane zostały opracowane przez z Astarium.pl operatora platformy KOLEO.pl

W KOLEO wiemy, jak duże jest zainteresowanie na przewozy rowerów.  Tylko podczas sezonu rowerowego, od maja do września w roku ubiegłym, w województwie pomorskim przewieziono ponad 28 tysięcy rowerów. Takie dane potwierdzają, że rowerzyści stanowią istotną grupę podróżnych, a więc należy dostosować infrastrukturę kolejową do ich potrzeb”, mówi Agnieszka Siekierska, Astarium.pl. 

Wśród 7 najczęściej wybieranych przystanków początkowych były

 1. Hel
 2. Gdynia Główna
 3. Gdańsk Wrzeszcz
 4. Władysławowo
 5. Kościerzyna
 6. Gdańsk Główny
 7. Słupsk

Najczęściej rower w pociągu dojeżdżał do stacji :

 1. Gdynia Główna
 2. Władysławowo
 3. Hel
 4. Gdańsk Wrzeszcz
 5. Kościerzyna
 6. Gdańsk Główny
 7. Tczew

Od kilku lat typowo sezonowa atrakcja Żuław Wiślanych i Mierzei Wiślanej Żuławska Kolej Dojazdowa cieszy się wśród rowerzystów dużą popularnością.  Od trzech lat ilość przewożonych rowerów w sezonie letnim wynosi ponad  1 300 .
Zobacz rozkład jazdy na rok 2023

Schemat linii kolejowych w województwie pomorskim z naniesionymi trasa rowerowymi

Schemat Linii Kolejowych Województwa Pomorskiego

 

Rower w pociągu przypięty pasem, Linia Malbork – Kwidzyn

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk