POMORSKIE TRASY ROWEROWE
Główczyce EuroVelo10_13 Pomorskie Trasy Rowerowe (1)

W gminach Główczyce i Kwidzyn powstają nowe odcinki tras rowerowych

20.07.2021
Tomasz Legutko
Tomasz
Legutko
AUTOR
Tomasz Legutko
Tomasz
Legutko
20.07.2021

Na trasie Nadmorskiej i Wiślanej Trasie Rowerowej już teraz możemy pojechać nowymi odcinkami a niedługo oddane zostaną kolejne nowe inwestycje

Gmina Główczyce oddała do użytku ponad 2 km odcinek trasy z miejscowości Równo do okolic miejscowości Wierzchocino (Gm. Smołdzino). Odcinek ten ułatwi przejazd ze Smołdzina w kierunku Izbicy i dalej do Łeby. Jest to pierwsza inwestycja z planowanych w tym obszarze w celu poprawy przejezdności rowerowej na odcinku Smołdzino – Izbica – Łeba.

Ponadto, na chwilę obecną, optymalnym rozwiązaniem przejazdu z miejscowości Rowy do Smołdzina jest wybór trasy przez Słowiński Park Narodowy (górna północna część jez. Gardno).

Miejsca nowowybudowanego odcinka trasy (Gm. Glówczyce) oraz budowanej trasy (Gm. Kwidzyn)

W związku z utrudnionym, a czasem niemożliwym przejazdem (teren bagnisty) przez obszar Słowińskiego Parku Narodowego ze wsi Kluki do Izbicy, na skrzyżowaniach w gminie Smołdzino i Główczyce zostaną ustawione tablice informujące o utrudnieniach i proponowanych objazdach. Poniżej wzór kilku tablic.

Prace w gminie Kwidzyn idą zgodnie z planem. Planowany termin zakończenia prac ostatniego odcinka trasy to rok 2022 r. Coraz dłuższe fragmenty trasy stają się już przejezdne. Większość budowanych odcinków trasy to ciągi pieszo-rowerowe z kostki betonowej niefazowanej.

Już teraz województwo Pomorskie uruchomiło połączenie kolejowe z Tczewa i Malborka do Kwidzyna, a dojechać do Wiślanej Trasy Rowerowej można drogą rowerową (trasa R9) spod dworca kolejowego Kwidzyn. https://pomorskie.eu/na-kolejowa-mape-pomorza-wraca-kwidzyn-zmodernizowanymi-torami-pojedzie-9-par-pociagow/

Trasa dojazdowa do Wiślanej Trasy Rowerowej została wybudowana w śladzie danej linii wąskotorowej drogą rowerową od Dworca PKP Kwidzyn do miejscowości Mareza. Ponad 3 km trasa wykonana została w technologii bitumicznej a sam zjazd jest stromy gdyż zjeżdżamy ze wzniesienia kwidzyńskiego w dolinę rzeki Wisły, skąd rozpościera się widok na panoramę Powiśla i Kociewia.

EUROVELO 10/ 13 w Pomorskie (czytaj opis trasy)

EUROVELO 9 / WTR w Pomorskie (czytaj opis trasy)

Aktualny stan zaawansowania prac można śledzić na bieżąco:
na stronie www.ptr.pomorskie.eu
na naszym facebooku (link do profilu).

Ślady GPX: https://dt.pomorskie.eu/przebieg-trasy

Szukaj inspiracji rowerowych na www.pomorskie.travel/pl/aktywnie-rower

Logotypy - Fundusze Europejskie, RP, UMWP, UE 2

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk