POMORSKIE TRASY ROWEROWE
Gmina Stegna

Gmina Stegna zakończyła kolejny etap budowy tras rowerowych na Żuławach

20.01.2021
Tomasz Legutko
Tomasz
Legutko
AUTOR
Tomasz Legutko
Tomasz
Legutko
20.01.2021

Gotowy jest nowy odcinek trasy rowerowej EuroVelo 10/13 między Tujskiem a Żelichowem, łączący gminy Stegna i Nowy Dwór Gdański

Nowo wybudowany odcinek prowadzi wzdłuż wału przeciwpowodziowego rzeki Tuga od granicy gmin w Żelichowie do mostu zwodzonego w Tujsku. Zadanie obejmowało m.in. przebudowę istniejącej drogi przeciwpowodziowej, wymianę podbudowy i wykonanie nowej nawierzchni z ażurowych płyt betonowych. Dzięki temu droga techniczna została przystosowana do ruchu rowerowego i pieszego. Długość odcinka wynosi ok. 2,8 km.

Realizacja tej inwestycji spowodowała, że trasa EuroVelo 10/13 zyskała ciągłość na odcinku ok. 10 km od Rybiny (wał rzeki Szkarpawy) do samego Nowego Dworu Gdańskiego. Tym samym żuławska część szlaku niebawem zostanie całkowicie ukończona.

Na opisanym fragmencie znajdą się dwa miejsca postojowe dla rowerzystów, które będą gotowe na wiosnę tego roku. Pierwsze z nich w Rybinie (Rybina-Marina) zlokalizowane będzie na terenie funkcjonującej mariny, natomiast drugie w malowniczym zakolu rzeki Tugi w Nowym Dworze Gdańskim (Nowy Dwór Gdański – Tuga). Już dzisiaj dużym powodzeniem cieszy się nie tylko wśród wodniaków ale też rowerzystów, położona w sercu Żuław, przystań kajakowa nad Tugą w Stobcu nieopodal mostu zwodzonego w Tujsku.

W tym roku gmina Stegna wykona jeszcze dwa odcinki asfaltowych dróg rowerowych: połączenie wzdłuż drogi wojewódzkiej ze Sztutowem oraz atrakcyjny fragment na wale wiślanym wzdłuż Przekopu Wisły miedzy Mikoszewem a Drewnicą.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Pomorskie Trasy Rowerowe – Rowerem przez Żuławy”, w partnerstwie z gminą Nowy Dwór Gdański. Koszt budowy współfinansowano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz środków z budżetu gmin.

Aktualny stan zaawansowania prac można śledzić na bieżąco:
na stronie www.ptr.pomorskie.eu
na naszym facebooku (link do profilu).

Szukaj inspiracji rowerowych na www.pomorskie.travel/pl/aktywnie-rower

Logotypy - Fundusze Europejskie, RP, UMWP, UE 2

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk