W odpowiedzi na obawy związane z funkcjonowaniem tzw. szarej strefy w turystyce zgłoszone przez przedsiębiorców w cyklicznych badaniach Nastrojów pomorskiej branży turystycznej, Departament Turystyki i Sportu UMWP przygotował krótki poradnik. Znajdą w nim Państwo informacje na temat instytucji, do których można zgłaszać zaobserwowane naruszenia przepisów w zakresie organizatorów turystyki oraz obiektów świadczących usługi noclegowe.
Organizowanie imprez turystycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. 2023 poz.221) i wymaga uzyskania wpisu do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych.
W sytuacji posiadania informacji o wykonywaniu działalności bez wymaganego wpisu należy powiadomić:
zgodnie z art.601 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku Kodeks wykroczeń (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 2119 ze zm.): „Kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.
na podstawie art. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o Inspekcji handlowej (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 312 ze zm.) do zadań Inspekcji należy: kontrola legalności i rzetelności działania przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów odrębnych w zakresie produkcji, handlu i usług,
na podstawie art. 30 ust. 7 pkt 4 ustawy z dnia 24 listopada 2017 roku o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 2211 ze zm.) marszałek województwa w przypadku stwierdzenia wykonywania działalności bez wymaganego wpisu do rejestru wydaje decyzję o zakazie wykonywania działalności organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych przez okres 3 lat.
Prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług hotelarskich określone zostało w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1944) .
Ustawa ta definiuje dwie podstawowe grupy obiektów hotelarskich:
Zgodnie z art. 38 cyt. ustawy zaszeregowania obiektów hotelarskich do poszczególnych rodzajów dokonuje, kategorię nadaje oraz prowadzi ich ewidencję marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce położenia obiektu hotelarskiego.
Ewidencję innych obiektów świadczących, w których świadczone są usługi hotelarskie prowadzi natomiast wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia obiektu hotelarskiego.
W przypadku stwierdzenia prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług hotelarskich bez wymaganej decyzji administracyjnej w sprawie zaszeregowania obiektu hotelarskiego, bądź bez dokonania wpisu do ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie prowadzonej przez gminną administrację samorządową, należy sprawę skierować do Inspekcji Handlowej (Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej), która zgodnie z kompetencjami przeprowadza kontrolę legalności i rzetelności prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie odrębnych przepisów.
Sankcje za prowadzenie działalności niezgodne z wymaganiami określonymi w przepisach prawa reguluje Kodeksu wykroczeń.