Intensywność obecnego wykorzystania obszarów pojeziernych objętych przedsięwzięciem jest mocno zróżnicowana. Powodem takiego stanu rzeczy jest zły stan techniczny części przystani oraz ograniczona dostępność wynikająca z małej ilości tego typu obiektów. Sprawia to, że szlaki wodne na obszarach pojeziernych lub ich znaczne odcinki nie są atrakcyjne dla turystów lub pływanie po nich jest utrudnione, zwłaszcza dla „początkujących” żeglarzy. Do tego brak drożności torów wodnych i słabo rozwinięta infrastruktura pomocnicza stanowią istotne ograniczenia w wykorzystaniu potencjały tych obszarów.
Braki w odpowiedniej jakości infrastruktury żeglarskiej, niedostateczne uporządkowanie akwenów i miejsc postoju jednostek pływających, mają też niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, między innymi poprzez niekontrolowany rozwój turystyki tzw. „dzikiej”.
Głównym celem przedsięwzięcia strategicznego „Pomorskie Żagle na Jeziorach” jest remont, budowa, rozbudowa i przebudowa obiektów żeglarskich (przystani i pomostów) na obszarach pojeziernych województwa pomorskiego: jezior Wdzydzkich, Charzykowskich tzw. Kółka Raduńskiego oraz pozostałych jezior wykazujących przydatność do żeglarstwa stanowiącego jedną z kluczowych aktywności związanych z turystyką i rekreacją. Są to obszary o unikalnych walorach przyrodniczych i kulturowych, których potencjał nie jest w pełni wykorzystywany.
Słabo rozwinięta (jakościowo i ilościowo) infrastruktura przystani żeglarskich utrudnia rozwój turystyki wodnej na wymienionych obszarach. Rosnące wymagania wodniaków wymagają inwestycji w zagospodarowanie tej części „pomorskiej turystyki” co pozwoli na zwiększenie komfortu, standardu wypoczynku oraz umożliwi wzrost tzw. pojemności turystycznej, a z drugiej strony przyczyni się do ochrony walorów turystycznych, których zachowanie jest warunkiem dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego tej części województwa pomorskiego.
Kluczowym wyzwaniem jest tu także przystosowanie infrastruktury dla osób ze szczególnymi potrzebami, np. dla rodzin z dziećmi, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo poprzez powiązanie z działaniami edukacyjnymi oferta omawianych destynacji zostanie skierowana również do osób zagrożonych oraz dotkniętych ubóstwem. Efektem takiego działania będzie powiększenie grona „odbiorców” i umożliwienie korzystania z tego typu turystyki osobom, które wcześniej nie miały takiej możliwości.
Realizacja przedsięwzięcia wiąże się z następującymi przewidywanymi pozytywnymi efektami dla społeczeństwa: