Obraz ukazujący wizję Sądu Ostatecznego opisanego w Apokalipsie św. Jana, zamówił włoski bankier Angolo di Jacopo Tani do rodzinnej kaplicy pod Florencją. Jednak ten XV wieczny tryptyk nigdy tam nie dotarł.
W dniu 27 kwietnia 1473 roku galera San Matteo płynąca przez Kanał Lamnche w drodze do Włoch, została przejęta przez kapra z Gdańska Pawła Beneke. Najwspanialszym trofeum był obraz Hansa Memlinga, który został ofiarowany do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Mimo, że obraz przez turbulencje historyczne był prezentowany w Paryżu, Berlinie, Turyngii, Leningradzie to w 1958 roku powrócił do Gdańska jako eksponat Muzeum Pomorskiego, obecnie Muzeum Narodowego.
Obecnie kopia „Sądu Ostatecznego „ Hansa Memlinga prezentowana jest w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, potocznie nazywany Kościołem Mariackim.
Oryginał „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga namalowany został w technice temperowo-olejnej na deskach dębowych sklejonych na styk, w latach 1467 -1471. W górnej części obrazu, na tablicy środkowej o wymiarach 224 x 162 cm symbolicznie w złotym tle przedstawiona jest rzeczywistość boska i anioły z elementami męki pańskiej, tj. arma Christi.
Tablica środkowa, przedstawia Chrystusa Sędziego, który zasiada na tęczy, otoczony apostołami, a stopy jego opierając się o złota kulę (symbol Wszechświata). Poniżej kuli anioły z trąbami wzywające na Sąd.
Poniżej przedstawiony jest Archanioł Michał, który waży uczynki ludzkie. Po prawej stronie od części centralnej, oczom widza ukazana jest strefa potępionych – piekło. Lewą stronę, rozpoznamy jako strefę zbawionych, którzy wejdą do raju po kryształowych schodach.
Na rewersach skrzydeł o wymiarach 223,2 x 72,5 cm, przedstawiony jest fundator dzieła Angelo Tani i jego żona Caterina Tanagli.
Poczytaj też „Sąd Ostateczny” najcenniejszy obraz w Gdańsku,
https://pomorskie.travel/artykuly/hans-memling-sad-ostateczny/