Murale na Szlaku Kopernikowskim w województwie pomorskim

Murale na Szlaku Kopernikowskim w województwie pomorskim

W Malborku, Kwidzynie, Nowym Dworze Gdańskim i Pelplinie powstały murale związane z Mikołajem Kopernikiem i Szlakiem Kopernikowskim

Murale na Szlaku Kopernikowskim w województwie pomorskim

W ostatnim czasie województwo pomorskie wzbogaciło się o nowe murale. Malowidła związane z Mikołajem Kopernikiem i Szlakiem Kopernikowskim powstały w Malborku, Kwidzynie, Nowym Dworze Gdańskim i Pelplinie. Inicjatywa ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej Szlaku Kopernikowskiego na Pomorzu. Inspiracją do jej podjęcia były murale na Szlaku Kopernikowskim na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Efekty końcowe widoczne w pomorskich miejscowościach to wynik współpracy partnerów Szlaku Kopernikowskiego w regionie. Projekty poszczególnych murali wyłonione zostały w konkursie zorganizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pomysłowe wizje studentów pozwoliły na osiągnięcie unikatowego charakteru każdej z realizacji. Przy projektowaniu murali studenci kierowali się wytycznymi dot. artystycznego kształtu projektu podanymi przez poszczególne samorządy lokalne. Projekty nadesłane na konkurs oceniali przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gmin, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (Departamentu Turystyki i Sportu). Samorząd Województwa Pomorskiego sfinansował wykonanie murali.

Wykonaniem murali zajęło się studio projektowe WakeUpTime z Gdańska.

Mural w Malborku znajduje się na filarze mostu przy bulwarach nad Nogatem – w miejscu uczęszczanym zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych. Poza postacią znanego astronoma na projekcie znalazła się charakterystyczna sylwetka malborskiego zamku, obiektu silnie kojarzonego z miastem. Neutralna, zbliżona do monochromatycznej kolorystyka wpisuje się w stylistykę innych murali zdobiących miasto. Autorką projektu jest pani Olena Stukanovska.

Mural związany ze Szlakiem Kopernikowskim w Malborku, filar nitki mostu przy bulwarach nad Nogatem, zdjęcie z października 2024 r.

Najsłynniejszego polskiego astronoma „spotkać” można także w Nowym Dworze Gdańskim. Jego wizerunek zdobi tam od niedawna budynek przy ul. Wejhera 5, w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miejskiego. Projekt autorstwa Agaty Szmytkowskiej przedstawia Kopernika podtrzymującego Słońce w centralnym punkcie Układu Słonecznego. W tle pojawia się krajobraz Żuław z charakterystycznymi wiatrakami i polami. Kolorystyka z dominującymi barwami żółtą oraz fioletową ożywia okolicę, a jednocześnie nie przytłacza jaskrawością barw.

Mural związany ze Szlakiem Kopernikowskim w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Wejhera 5, zdjęcie z października 2024 r.

W Kwidzynie mural związany ze Szlakiem Kopernikowskim oglądać można przy ul. Braterstwa Narodów 57. Kompozycja z elementami abstrakcji autorstwa pani Katsiaryny Haradnichavej niewątpliwie przyciąga wzrok. Ceglany kolor, który podkreśla gzymsy na elewacji i stanowi obramowanie całego dzieła, można odczytywać jako nawiązanie do stylistyki znaczka pocztowego – przypuszczalnie dawniej w tej okolicy mieściła się poczta.

Mural związany ze Szlakiem Kopernikowskim w Kwidzynie, ul. Braterstwa Narodów 57, zdjęcie z października 2024 r.

Jednolitą i stonowaną kolorystyką charakteryzuje się natomiast mural w Pelplinie, przy ul. Wybickiego 1. Stylistyka dzieła nawiązuje do takich technik, jak sztychy czy drzeworyty. Autorką tej pracy jest pani Kateryna Bisharieva. Oprócz łatwo rozpoznawalnej postaci astronoma mural przedstawia heliocentryczny model Układu Słonecznego, jednoznacznie kojarzony z Mikołajem Kopernikiem.

Mural związany ze Szlakiem Kopernikowskim w Pelplinie, ul. Wybickiego 1, zdjęcie z października 2024 r.

Szlak Kopernikowski to szlak kulturowy, który łączy miejsca związane z postacią słynnego astronoma. Trasa szlaku przebiega przez trzy województwa – poza pomorskim również warmińsko-mazurskie oraz kujawsko-pomorskie. W sumie liczy ok. 590 km. Na pomorskim 90 kilometrowym szlaku leżą: Gdańsk, Kwidzyn, Sztum, Malbork i Nowy Dwór Gdański.

Szlak Kopernikowski w województwie pomorskim został oznakowany na przełomie 2022 i 2023 roku. Impulsem do rozwijania szlaku było ustanowienie przez Senat RP roku 2023 rokiem Mikołaja Kopernika (z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma). Województwo Pomorskie dołączyło się do obchodów, inaugurując je konferencją i wystawą zorganizowaną w Hevelianum w Gdańsku w marcu 2023.

Więcej informacji na temat szlaku na stronie internetowej: https://szlakkopernikowski.pl/pl/

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki i Sportu pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dts@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki i Sportu
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk