Z wizytą w katalońskich elektrowniach jądrowych

Z wizytą w katalońskich elektrowniach jądrowych

Przedstawiciele pomorskich samorządów wzięli udział w zorganizowanym przez Polskie Elektrownie Jądrowe pod koniec września br. wyjeździe studyjnym do hiszpańskich elektrowni jądrowych.

Celem zorganizowanej w dniach 23-25 września br. wizyty było zwiedzenie elektrownie jądrowe w katalońskich miejscowościach Asco i Vandellos oraz tamtejsze centrum szkoleniowe, prowadzone przez firmę Westinghouse. Przedstawiciele pomorskich samorządów spotkali się też z lokalnymi władzami samorządowymi – m.in. burmistrzynią gmin Vandellos i I’Hospitalet de I’Infant – i przedstawicielami lokalnego biznesu, w tym branży turystycznej aby ocenić pozytywny wpływ elektrowni jądrowych na społeczny i gospodarczy, w tym turystyczny na rozwój katalońskiej prowincji Tarragona.

Kluczową zaletą turystyczną tej prowincji jest – podobnie jak w przypadku polskiego Pomorza – jej nadmorskie położenie. Tak jak w przyszłości na Pomorzu, tak dziś w Tarragonie obecny jest amerykański producent reaktorów jądrowych Westinghouse Electric Company. Działające tam od lat 80. XX wieku elektrownie Asco  i Vandellos II wykorzystują technologię PWR właśnie tej firmy. Reaktory do elektrowni Lubiatowo-Kopalino (model AP1000) dostarczy również Westinghouse.

Wyjazd studyjny do hiszpańskich elektrowni jądrowych

Uczestnicy wyjazdu mieli wyjątkową okazję zapoznać się z elektrowniami „od wewnątrz”, w formie zwiedzania objazdowego. Kadra zarządzająca tych jednostek szczegółowo omówiła ich funkcjonowanie i poszczególne elementy infrastruktury oraz zasady  współpracy z lokalnymi podmiotami – m.in. policją, strażą pożarną i władzami samorządowymi. W Lokalnym Centrum Informacyjnym przy Vandellos II uczestnikom wyjazdu zaprezentowano historię i kluczowe informacje o rozwoju energetyki jądrowej
w Hiszpanii i samej Katalonii. Przedstawiciele operatora tarragońskich elektrowni – firmy ANAV, która nie tylko zarządza obiektami, ale też odpowiada za ich eksploatację i konserwację – odpowiedzieli również na liczne pytania polskiej delegacji.

Wyjazd studyjny do hiszpańskich elektrowni jądrowych

W trakcie wizyty w centrum szkoleniowym Westinghouse w I’Hospitalet de I’Infant uczestnicy wyjazdu studyjnego zapoznali się natomiast z zasadami działania i ofertą edukacyjną tego ośrodka. Mieli też okazję gościć w symulatorze sterowni elektrowni jądrowych, gdzie na co dzień szkolą się przyszli operatorzy takich jednostek. Był to również czas na rozmowy o kwestiach najwyższych standardów bezpieczeństwa obowiązujących w elektrowniach atomowych i wysokich wymogach stawianych przed ich przyszłymi pracownikami.

 

Ważnym elementem programu były spotkania z przedstawicielami lokalnego samorządu – gminy Vandellos i I’Hospitalet de I’Infant – oraz tamtejszej społeczności, w tym przedsiębiorców.
W bezpośrednich rozmowach poruszono wiele tematów, w tym kwestie rozwoju gospodarczego
i pozytywnego wpływu funkcjonowania elektrowni jądrowych na budżety samorządowe, czy też rozwoju rynku usług turystycznych w bezpośrednim sąsiedztwie tych jednostek. Przedstawiono historię regionu od momentu włączenia go w plan hiszpańskiej energetyki jądrowej, omówiono współpracę samorządów i lokalnego biznesu z sektorem jądrowym i przedstawiono długą listę korzyści wynikających z tego współistnienia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się rozmowa
z miejscowym przedsiębiorcą z branży turystycznej, który podzielił się z polską stroną swoimi wnioskami
z wieloletniej działalności w pobliżu funkcjonujących elektrowni i perspektyw biznesowych, jakie się
z tym wiążą.

Wyjazd studyjny do hiszpańskich elektrowni jądrowych

Poprowadzone przez ekspertów PEJ spotkanie podsumowujące wyjazd przerodziło się w długą, otwartą
i partnerską dyskusję na temat wyzwań i potrzeb związanych z realizowaną na Pomorzu inwestycją jądrową – poruszono ważne kwestie dotyczące inwestycji towarzyszących, bezpieczeństwa, ochrony środowiska oraz komunikacji i wsparcia inicjatyw społecznych. Wiele cennych wniosków i spostrzeżeń zebranych przez uczestników wyjazdu przełoży się na współpracę przy dalszym procesie inwestycyjnym elektrowni Lubiatowo-Kopalino. Wyjazd studyjny do Katalonii udowodnił, że inwestycje jądrowe nie tylko nie wykluczają współistnienia z branżą turystyczną w regionach lokalizacji, a wręcz napędzają rozwój gospodarczy tych miejsc.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki i Sportu pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki i Sportu
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk