POMORSKIE TRASY ROWEROWE
Interaktywna mapa Pomorskie Trasy Rowerowe z wyróżnieniem

Interaktywna mapa Pomorskie Trasy Rowerowe z wyróżnieniem

Mapa interaktywna ptr.pomorskie.eu szczegółowo opisująca przedsięwzięcie strategiczne Pomorskie Trasy Rowerowe otrzymała wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Samorząd. Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się 26 maja br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Innowacyjny Samorząd to projekt Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne Jednostki Samorządu Terytorialnego.

 

Interaktywna mapa Pomorskie Trasy Rowerowe

Interaktywna mapa Pomorskie Trasy Rowerowe

Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja do podejmowania działań na rzecz innowacyjności.

Interaktywna mapa ptr.pomorskie.eu Pomorskie Trasy Rowerowe

Interaktywna mapa ptr.pomorskie.eu Pomorskie Trasy Rowerowe

Interaktywna mapa https://ptr.pomorskie.eu funkcjonująca od roku 2018 i jest narzędziem informacyjnym i promocyjnym adresowanym zarówno do beneficjentów przedsięwzięcia Pomorskie Trasy Rowerowe, jak i do turystów rowerowych. Mapa prezentuje szczegółowe przebiegi międzynarodowych tras rowerowych EuroVelo 10/13, EuroVelo9/ Wiślana Trasa, oraz Subregionalnej Trasy Rowerowej uzupełnione o kompleksowe dane każdego z odcinków. Do dyspozycji użytkowników są  warstwy tematyczne prezentujące zdjęcia z tras,  lokalizacje miejsc postojowych dla rowerzystów i ich zagospodarowanie, przebiegi nowych tras rowerowych, lokalizacje liczników rowerowych z danymi oraz atrakcje turystyczne. Najnowszą funkcjonalnością jest warstwa z dworcami kolejowymi, dzięki której użytkownik może zaplanować podróż pociągiem z dowolnego miejsca na trasie.

Wyróżnienie – Innowacyjny Samorząd 2023

Okna prezentujące dane (tzw. sidebary) posiadają linkowanie do map google, dzięki czemu istnieje możliwość obejrzenia galerii zdjęć, przeczytania komentarzy lub dodania własnej opinii.  Warstwy tematyczne można na mapie w dowolny sposób włączyć lub wyłączyć i użytkować zasoby w zależności od potrzeb. Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość wyboru rodzaju podkładu mapowego. Do dyspozycji jest 6 różnych podkładów.

Mapa posiada też możliwość geolokalizacji użytkownika.

   

Pierwotnie mapa była wewnętrznym narzędziem monitoringu określającym stan realizacji przedsięwzięcia Pomorskie Trasy Rowerowe, w ramach którego beneficjenci budowali swoje odcinki tras EuroVelo 10/13 i EuroVelo9/WTR. W wyniku kolejnych modernizacji systemu, powstała ogólnodostępna baza danych prezentowana w formie atrakcyjnej interaktywnej mapy”   – mówi Michał Bieliński, kierownik przedsięwzięcia strategicznego województwa pomorskiego Pomorskie Trasy Rowerowe.

Mapa od początku była tworzona na rozwiązaniach typu open source, tak aby w łatwy sposób można było zarządzać treścią i rozwijać jej funkcjonalności. Odpowiednia budowa całej struktury mapowej przy współpracy podmiotów zewnętrznych, zaangażowaniu zespołu informatyków z Urzędu Marszałkowskiego oraz wyposażenia pracowników przedsięwzięcia w odpowiednie narzędzia pracy, pozwala na trwałość i rozwój tej aplikacji.

Niewidoczną częścią tego rozwiązania są dane zbierane do prowadzenia analiz i badań w jaki sposób przedsięwzięcie wpływa na ruch turystyczny w regionie. Ponadto wsłuchujemy się w potrzeby rowerzystów i dodajemy nowe funkcjonalności, jak chociażby rozkłady jazdy pociągów. „, mówi Tomasz Legutko, członek zespołu przedsięwzięcia Pomorskie Trasy Rowerowe.

Planowany jest sukcesywny rozwój mapy poprzez edycję i rozszerzanie zakresu prezentowanych danych oraz w zależności od potrzeb, wprowadzanie kolejnych modyfikacji i przydatnych funkcji.

Funkcjonowanie tego narzędzia przyczyniło się do zwiększenia efektywności zarządzania przedsięwzięciem z pozycji koordynatora czyli Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Rozwiązanie pozwoli z jednej strony na sprawne zarządzanie powstającą infrastrukturą rowerową a z drugiej ma szansę wzbudzić zaufanie do lokalnej administracji, gdyż w sposób transparentny ukazuje etapy realizacji projektów i ich włączanie w tym przypadku w ogólną sieć transportową. Pomysł jest możliwy do zastosowania w zakresie szerokich relacji samorządu z lokalną społecznością – tłumaczy Marta Chełkowska, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Realizacja w najbliższych latach przedsięwzięcia Pomorskie Trasy Rowerowe – etap 2 i etap 3 wykorzysta możliwości mapy i jej funkcjonalności. Pozwoli ona coraz sprawniejsze zarządzanie powstającą infrastrukturą rowerową.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk