Co nowego dla aktywnych na wiosnę?

Co nowego dla aktywnych na wiosnę?

Planujesz aktywnie spędzić czas w pomorskim? Zobacz jakie nowe miejsca czekają na Ciebie.

Rok 2022 był kolejnym, w którym na terenie województwa pomorskiego wzrosła liczba obiektów infrastruktury turystycznej – zarówno tej kajakowej, żeglarskiej, jak i rowerowej.

Kolejne  inwestycje zrealizowane w ramach  przedsięwzięć strategicznych tj. Pomorskie Trasy Rowerowe, Pomorskie Szlaki Kajakowe oraz Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska oznaczają  większą dostępność tras rowerowych i szlaków wodnych  naszego regionu, a przede wszystkim możliwość poznawania kolejnych ciekawych, często dzikich i mało dostępnych  jego zakątków. Nowa infrastruktura to także zwiększenie bezpieczeństwa turystów.

! Pomorskie tu się pływa

W ostatnim czasie Pomorskie Szlaki Kajakowe wzbogaciły się o kilka nowych przystani dedykowanych miłośnikom tej formy spędzania czasu wolnego. Uzupełniły one sieć szlaków kajakowych rzeki Łupawy, Redy i Łeby wraz z Kanałem Chełst.

Na szczególną uwagę zasługują inwestycje zrealizowane w 2022 r. na rzece Łebie i uchodzącym do niej Kanale Chełst. Dzięki nim wodniacy mogą skorzystać z odpoczynku w nowych miejscach  na  wybudowanych przystaniach kajakowych w Poraju, Gaci i w Łebie. Ich powstanie postawiło kropkę nad „i”, w kontekście zagospodarowania szlaku kajakowego tej pięknej, ale wymagającej rzeki. W sumie od Paraszyna do ujścia rzeki Łeby powstał zagospodarowany szlak liczący 74 kilometry.

Warto wspomnieć, że w poprzednich latach powstały przenoski i przystanie kajakowe w miejscowościach Paraszyno, Bożepole Małe i Wielkie, Wielistowo, Łęczyce, Lębork oraz Chocielewko.  Zdecydowanie wpłynęły one  na zmniejszenie uciążliwości w trakcie korzystania ze szlaku kajakowego rzeki Łeby, a same przystanie zwiększyły komfort odpoczynku kajakarzy.

Płynąc w kierunku ujścia Łeby najpierw trafiamy na przystań kajakową w miejscowości Poraj. Jest klimatycznie położna na odnodze rzeki, schowana za jej obwałowaniem, w sąsiedztwie mostu drogowego. Kajakarze mają tu do dyspozycji wygodne pomosty, wiaty, stoły i miejsce na ognisko, a sam teren jest oświetlony.

Końcową  przystanią na Łebie jest Gać, która jest położona ok. 1 km przed ujściem do Jeziora Łebsko. Dalej rzeka przepływa przez jezioro i uchodzi do Bałtyku w Łebie. Niestety jez. Łebsko znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i spływ jest tu zakazany. Przystań w Gaci posiada w związku z tym wszystkie udogodnienia umożliwiające zakończenie tutaj spływu.  Sama lokalizacja przystani zachęca do dalszego zwiedzania Słowińskiego Parku Narodowego. Ścieżką wzdłuż rzeki  można dojść do samego jeziora Łebsko, gdzie znajduje się platforma widokowa. Warto przesiąść się też na rower, ponieważ prowadzi tędy międzynarodowy szlak rowerowy EuroVelo 10/13.

Co nowego dla kajakarzy na wiosnę? Rzeka Łeba

Zupełnie inny charakter i zdecydowanie większy rozmach ma przystań kajakowa wybudowana w Łebie przy kanale Chełst. Położona jest po dwóch stronach mostu drogowego przy alei św. Jakuba i podzielona na część północną i południową. Na dużej przestrzeni dostępna jest pełna infrastruktura dedykowana turystyce kajakowej.

Przystań na kanale Chełst umożliwia kajakarzom spływ niedostępnymi do tej pory z pozycji kajaka ciekami – rzeką Chełst oraz ostatnim fragmentem rzeki Łeby uchodzącej na tym odcinku do Morza Bałtyckiego. Płynięcie kanałem portowym wśród dużo większych jednostek dostarcza niezwykłych wrażeń!

Burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński: Jesteśmy wdzięczni, iż mogliśmy być częścią przedsięwzięcia strategicznego Województwa Pomorskiego pn. Pomorskie Szlaki Kajakowe. Budowa tak pięknych obiektów jakimi są dwie przystanie kajakowe, przyczyniło się do wzrostu atrakcyjności turystycznej Łeby. Zrealizowana inwestycja jest także odpowiedzią na potrzeby turystów preferujących aktywny wypoczynek.

W ostatnim czasie obszary  Pętli Żuławskiej oraz Zatoki Gdańskiej wzbogaciły się o kolejne elementy infrastruktury, które dzięki powstaniu, rozbudowie bądź przebudowie w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy  warunków korzystania ze szlaków i akwenów.

Wodniacy wpływający z Zatoki Gdańskiej kierujący się na wody śródlądowe mogą już korzystać z przebudowanego portu jachtowego w Górkach Zachodnich. Pogłębione podejście do 4 metrów, nowe pomosty pływające wraz z nowoczesnym oznakowaniem nawigacyjnym na pewno zachęcą nowe jednostki, nawet te większe do odwiedzenia tej nowoczesnej mariny liczącej łącznie ponad 180 miejsc do cumowania.

Dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu Leszek Paszkowski z pasją opowiada o tej inwestycji: Rozbudowa portu jachtowego w Górkach Zachodnich to kolejny krok na drodze rozwoju infrastruktury żeglarskiej w Gdańsku, którą sukcesywnie i skutecznie rozbudowujemy i unowocześniamy na przestrzeni ostatnich lat. Zakończony już pierwszy etap przebudowy odpowiedział na część zapotrzebowania środowiska na miejsca postojowe dla jachtów, natomiast wyzwaniem w ramach kolejnych etapów rozbudowy jest stworzenie nowoczesnej infrastruktury, która nie tylko stanie się bazą wielu aktywności sportowych i rekreacyjnych, ale również dzięki planowanemu projektowi „Ecomarinas” będzie również projektem pionierskim pod względem rozwiązań dążących do zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Przystań Górki Zachodnie to miejsce o ogromnym potencjale – zarówno ze względu na unikatową przyrodniczo lokalizację, jak i historyczną wartość dobytku pokoleń żeglarzy, którzy z niej korzystali. Modernizacja otwiera nowy rozdział tych „morskich opowieści”, z perspektywą na działania sportowe, turystyczne, proekologiczne i edukacyjne.

Kierując się w stronę Wisły lub Zalewu Wiślanego nie da się nie zauważyć nowo wybudowanej przystani żeglarskiej w Sobieszewie, która w ubiegłym roku została udostępniona dla żeglarzy. Obiekt prezentuje się wyśmienicie i oferuje wodniakom nowoczesne miejsca do cumowania w liczbie aż 73 stanowisk. Na przystani jest slip, a wybudowany na lądzie bosmanat z toaletami, pralnią, umywalnią, posiada też przydatne dla pływających i odwiedzjących zaplecze socjalne łącznie z niewielką salką szkoleniową. Można tutaj także przechować sprzęt w nowoczesnym hangarze, a planując dalsze pływanie skorzystać z grilla na bezpiecznym palenisku.

Dla wodniaków, którzy planują eksplorować dalsze zakątki śródlądzia znanej już dla wielu Pętli Żuławskiej, od tego roku pojawia się na mapie szlaków nowy jej fragment do odkrycia. To rzeka Tuga, która dzięki przebudowanym mostom (dwa zwodzone i  jeden podnoszony) w Tujsku, Żelichowie i Nowym Dworze Gdańskim, staje się po ponad 40-latach ponownie otwarta dla żeglugi.

Starosta powiatu nowodworskiego Jacek Gross tłumaczy: Powiat Nowodworski w ramach projektu „Pętla Żuławska – etap II” zaplanował do zrealizowania 4 inwestycje. Trzy z nich zostały już zrealizowane tj. przebudowa mostu w Tujsku, przebudowa mostu w Żelichowie oraz budowa przystani żeglarskiej przy Starostwie Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim. Do końca bieżącego roku planujemy wykonanie remontu zabytkowego obrotowego mostu w Rybinie. Realizacja w/w przedsięwzięć umożliwi żeglarzom, kajakarzom i motorowodniakom bezkolizyjny dostęp rzeką Tugą do Nowego Dworu Gdańskiego. Zostanie otwarty wraz z nowym sezonem pond 10 kilometrowy szlak wodny, który z uwagi na swój nietuzinkowy urok przyciągnie na teren naszego powiatu dużą grupę miłośników żeglarstwa. Żeglarze będą mogli podziwiać nie tylko piękne widoki, ale również liczne zabytki. Realizacja tego projektu miała na celu otwarcie Powiatu Nowodworskiego na nowych turystów i ukazanie im miejsc, które do tej pory z uwagi na różne ograniczenia były nieodstępne. Realizacja inwestycji to dla naszego powiatu duża szansa na promocję regionu, wydłużenie sezonu i przyciągnięcie większej rzeszy turystów.

Co nowego dla wodniaków na wiosnę? Żuławy rzeka Tuga

! Pomorskie kołem się kręci

W 2022 roku turystyczna infrastruktura rowerowa w województwie pomorskim wzbogaciła się o nowe odcinki międzynarodowych tras EuroVelo 10/13 i EuroVelo 9/Wiślana Trasa Rowerowa. Dodatkowo powstało kilka miejsc postojowych dla rowerzystów. To efekt realizacji przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Trasy Rowerowe.

W pasie nadmorskim nie tylko na plażę

Ubiegły rok pod kątem nowych inwestycji rowerowych był bardzo udany dla gmin powiatu słupskiego.  Po wielu latach rowerzyści doczekali się połączenia rowerowego z województwem zachodniopomorskim. Nowa droga rowerowa prowadząca dawną linią kolejową łączy bowiem granicę naszego zachodniego sąsiada z wsią Zaleskie. Warto podkreślić, że dzięki temu Ustka zyskała ciągłość międzynarodowej trasy EuroVelo10/13, gdyż w 2020 roku oddano do użytku trasę wzdłuż drogi wojewódzkiej 203. Dojazd do uzdrowiska od strony wschodniej również został poprawiony.  Gruntowa  i nierówna niegdyś droga gminna otrzymała nową nawierzchnię i tym samym dostosowano ją do standardów międzynarodowej trasy rowerowej. Dużo zmian zaszło  również w samym mieście. Powstała kładka pieszo-rowerowa na rzece Słupi, przy której znajduje się miejsce odpoczynku i wodowania kajaków. Wybudowano  dogodny dojazd do terenów rekreacyjnych miasta wzdłuż ul. Grunwaldzkiej aż do ul. Wczasowej i Bulwaru Nadmorskiego. Wykonano również modernizację dróg dojazdowych na terenie gminy wiejskiej Ustka, dostosowując je do ruchu rowerowego. W najbliższym czasie samorząd lokalny  wykona kolejne odcinki dróg rowerowych i tym samym stworzy sieć zintegrowanych tras dających możliwość zaplanowania wycieczek rowerowych po okolicy. Dużą rolę w tworzeniu oferty rowerowej odgrywa zmodernizowany dworzec PKP i przywrócenie regularnych połączeń kolejowych o zasięgu krajowym. Ma to szczególne znaczenie dla turystów odwiedzających Ustkę z innych rejonów Polski.

Swoje inwestycje rowerowe wykonały nadmorskie gminy Główczyce, Łeba, Choczewo i Krokowa oraz Nadleśnictwa Damnica i Lębork. To odcinki przeważnie  leśne, wykonane w nawierzchni naturalnej. Zachowana równowaga przyrodniczo – krajobrazowa sprawia, że  wycieczka tymi odcinkami przebiega w rytmie  „SLOW”. Uwagę zwracają też nowe miejsca postojowe dla rowerzystów zachęcające do odpoczynku.

Co nowego na rowery na wiosnę? EuroVelo10/13 Główczyce

Łatwiej z Trójmiasta na Północne Kaszuby

Trójmiasto nareszcie otrzymało dobrej jakości infrastrukturę rowerową dającą możliwość dogodnego wyjazdu na Kaszuby Północne. Wzdłuż ul. Płk. Dąbka w Gdyni powstał odcinek asfaltowej drogi rowerowej, który połączy się trasą EuroVelo 10/13 z sąsiednią gminą Kosakowo, położoną już na terenie powiatu puckiego. Oprócz tego Gdynia wykonała kilka ważnych odcinków transportowych łączących poszczególne części miasta oraz miejsca postojowe dla rowerzystów. Natomiast samorządy z Kaszub Północnych mogą pochwalić się niemal gotową siecią tras rowerowych w nadmorskiej strefie województwa pomorskiego. Swojego zadowolenia nie kryje Burmistrz gminy Władysławowo, Roman Kużel: Cieszę się, że realizacja projektu strategicznego „Pomorskie Trasy Rowerowe” w Gminie Władysławowo pozwoliła ukierunkować ruch turystyczny, zwłaszcza w obszarze turystyki rekreacyjnej w stronę obszarów nadmorskich i z pewnością zachęcił nowych turystów do odwiedzenia tych terenów. Jestem przekonany, że możliwość bezpiecznego, wygodnego przemieszczania się jednośladami po malowniczych nadmorskich terenach to niewątpliwie najbardziej wyczekiwana perspektywa turystyczna ostatnich lat. Potencjał jaki ma Gmina Władysławowo w kontekście turystyki rowerowej w końcu została wykorzystana. Przed nami  budowa ostatniej części trasy do granicy z gminą Krokowa. Planowany termin zakończenia realizacji projektu to 31 grudnia 2023 r. W efekcie inwestycji powstanie szlak rowerowy o łącznej długości ponad 29 km.

Co nowego na rowery na wiosnę? Gdynia

Rowerowa pętla ujścia Wisły

Budowa odcinków EuroVelo9/Wiślana Trasa Rowerowa  po koronie wału przeciwpowodziowego między Mikoszewem a Drewnicą oraz Świbnem a Przegaliną, otworzyła możliwość wytyczenia bardzo ciekawej wycieczki rowerowej obejmującej obszar ujścia Wisły. W naturalny sposób została stworzona ponad 20 kilometrowa pętla, która w przeważającej części prowadzi asfaltowymi drogami rowerowymi na wale. Szczególną atrakcją dla turystów jest niebieski odcinek trasy, symbolizujący dawne koryto Wisły. Znajduje się na wale wiślanym w rejonie granicy Gdańska i gminy Cedry Wielkie

Tzw. rowerowa Pętla ujścia Wisły to w ostatnim czasie jedna z najbardziej popularnych wycieczek rowerowych w okolicach Gdańska i Żuław. Pozwala odkryć nieznane zakątki Żuław, jak chociażby wsie Drewnica i Żuławki, obfitujące w liczne przykłady drewnianej architektury wiejskiej (m.in. domy podcieniowe) czy Gdańską Głowę, w której znajduje się zabytkowa śluza z końca XIX w. Są to też miejsca z ciekawą i mało znaną historią. Zapewne niewiele osób wie, że w Drewnicy mieszkała matka i brat noblisty Czesława Miłosza, a ich drewniany dom zachował się do dzisiaj. Natomiast na terenie wspomnianej śluzy Gdańska Głowa, funkcjonowała od XVII w. tajemnicza  twierdza broniąca Gdańska od strony Żuław. Nowe drogi rowerowe na Wiślanej Trasie Rowerowej to także możliwość zwiedzania Żuław, o czym wspomina Wójt Gminy Cedry Wielkie, Janusz GolińskiOd kilku lat obserwujemy jak mieszkańcy naszej gminy aktywnie uprawiają turystykę rowerową. Wpływ ma to na wiele aspektów. Uważam, że jednym z najważniejszych jest bardzo dobra infrastruktura rowerowa, którą tworzyliśmy m.in. dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej. Zadbaliśmy również o edukację dzieci, tworząc „Miasteczko Ruchu Drogowego”, gdzie najmłodsi poznają podstawowe zasady poruszania się rowerem po drogach. Posiadamy już kilkadziesiąt kilometrów dróg rowerowych , którymi dojechać można rowerem do Gdańska, ale również na południe Polski szlakiem Wiślanej Trasy Rowerowej, czy w stronę Pruszcza Gdańskiego Szlakiem Mennonitów. Do rozwoju turystyki rowerowej przyczyniają się też akcje i imprezy, by wspomnieć chociażby o „Rowerowym maju”, czy Żuławskim Rajdzie Rowerowym. Dzięki tym wszystkim działaniom gmina Cedry Wielkie, a tym samym Żuławy Gdańskie są intersującym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku na turystycznej mapie Polski.

Co nowego na rower na wiosnę? Wiślana Trasa Rowerowa, EuroVelo 9 Gdańsk – Cedry Wielkie

Powiśle otwiera się na rowery

Obszar położony po wschodniej stronie Wisły na południe od Żuław to Powiśle obejmujące głównie powiat kwidzyński. W ostatnim czasie sukcesywnie powstaje tu infrastruktura rowerowa, która łączy charakter komunikacyjny z turystycznym. Oprócz odcinków komunikujących  poszczególne wsie, pojawiły się miejsca postojowe dla rowerzystów (Korzeniewo, Glina, Mareza, Janowo, Rudniki)  i punkty widokowe na wałach przeciwpowodziowych (Benowo, Nebrowo Wielkie). Szczególnie atrakcyjnym fragmentem EuroVelo 9/Wiślana Trasa Rowerowa jest odcinek na wale wiślanym w Korzeniewie. To doskonały punkt widokowy na Dolinę Wisły oraz na największy w Europie most typu extradosed (czyli połączenie mostu podwieszanego linami i belkowego) o długości ponad 800 m.

Co nowego na rowery na wiosnę? Wiślana Trasa Rowerowa Gmina Kwidzyn

Ubiegły rok był przedostatnim w ramach realizacji inwestycji rowerowych w ramach projektu Pomorskie Trasy Rowerowe. W roku 2023 wykonane zostaną odcinki, które zamkną zakres zaplanowany w obecnym okresie programowania unijnego. Aktualnie  trwają prace koncepcyjne i przygotowawcze dotyczące zakresu  projektów Pomorskie Trasy Rowerowe – etap 2 i Pomorskie Trasy Rowerowe – etap 3 Trasa Subregionalna. Zatem wkrótce ciąg dalszy rowerowych inwestycji.

W Pomorskim możesz dowolnie planować wycieczki rowerowe wykorzystując  transport kolejowy. Łatwo i wygodnie z Trójmiasta dojedziesz na Mierzeję Helską do Tczewa, Kościerzyny, Chojnic czy Słupska (stąd też do Ustki i Miastka). Czekają na rowerzystów szlaki rowerowe Kaszubskiej Marszruty (okolice Chojnic i Parku Narodowego Bory Tucholskie), Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego (okolice Kościerzyny), Kociewskich Tras Rowerowych (okolice Tczewa i Starogardu Gdańskiego) czy też Doliny Słupi (miedzy Słupskiem a Bytowem) i zachodnich Kaszub w okolicy Miastka. Odkryj także rowerowo nieznane Powiśle i udaj się pociągiem do Kwidzyna. To doskonała baza wypadowa na wycieczki do Prabut i na Wiślaną Trasę Rowerową.

Rowerowa przygoda czeka.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk