Turystyka rowerowa jest odporna na kryzys i rozwija się. Widoczny jest też wzrost liczby rowerzystów podróżujących koleją. To główne tezy wynikające z raportu niemieckiej rowerowej organizacji ADFC. Jak zmieniły się zachowania rowerzystów?
Jak co roku u naszych zachodnich sąsiadów prezentowane są wyniki badań przeprowadzonych na rowerzystach. Chociaż analiza dotyczy przede wszystkim Niemiec, to jest to ważny wskaźnik dla całego rynku turystyki rowerowej.
Wycieczki rowerowe są modne
Rower znów zyskuje na znaczeniu w przypadku dłuższych podróży. Po spadkach związanych z pandemią w ostatnich latach, obecnie widać wyraźny trend wzrostowy. W 2022 roku na rower zdecydowało się 4,6 mln osób, w porównaniu do 3,9 mln rok wcześniej. Liczby prawie osiągnęły poziom sprzed pandemii.
Dojazd pociągiem: Popularny pomimo trudności
Wielu rowerzystów w roku 2022 połączyło swoje wyjazdy rowerowe z pociągiem. Przyjazna dla środowiska alternatywa dla samochodu staje się coraz bardziej popularna, zarówno w przypadku wycieczek, jak i wyjazdów jednodniowych – około 1/3 (29%) jednodniowych wyjazdów korzystała z pociągu, aby się tam dostać (24 proc. w roku 2021) a wśród turystów było nawet 37 proc. (33 proc. w ubiegłym roku). Z drugiej strony samochód stracił na znaczeniu i wynosi obecnie tylko 35 procent (41 % w 2021 r.).
Choć dla wielu rowerzystów głównym środkiem transportu jest pociąg, coraz więcej osób jest niezadowolonych z jego oferty. Połowa turystów rowerowych generalnie narzeka na problemy z podróżami pociągiem. Trzech na czterech podróżnych (75 proc.) narzeka na brak miejsc parkingowych w pociągach (rok wcześniej 50 proc.). Połowa ankietowanych stwierdziła również, że stacje kolejowe ogólnie nie są przyjazne dla rowerzystów.
Turystyka szlakowa i biwakowanie stają się coraz bardziej popularne
Z analizy wycieczek rowerowych ADFC wynika, że: 7 na 10 podróżnych (71,5 proc.) zdecydowało się w 2022 r. na trasową wycieczkę, czyli wycieczkę rowerową po trasie z przesiadką, co odpowiada poziomowi sprzed pandemii (67 proc. w poprzednim roku). Powody, dla których warto wybrać się na wycieczkę rowerową to poznanie kraju i jego mieszkańców (ok. 80 proc.) oraz aktywny wypoczynek (ok. 69 proc.). Przyjazność dla środowiska odgrywa rolę dla 56,4 proc. (rok wcześniej 52 proc.), a coraz więcej osób wybiera wakacje na rowerze, ponieważ jest to niedrogi sposób podróżowania (21 proc., rok wcześniej 15 proc.). Dziewięciu na dziesięciu turystów rowerowych samodzielnie organizuje wakacje i ceni sobie elastyczne i spontaniczne planowanie trasy oraz wybór zakwaterowania. Kempingi stają się coraz bardziej popularne na noclegi (29 procent, wzrost z 20 procent w zeszłym roku).
Źródło: https://www.adfc.de/artikel/adfc-radreiseanalyse-2023