Koncepcja struktury przestrzennej rowerowych turystycznych tras krajowych i regionalnych oraz systemu transportu rowerowego Miejskich Obszarów Funkcjonalnych jest opracowaniem, które pokazuje jak powinna wyglądać docelowa sieć tras rowerowych w województwie pomorskim.
Opracowanie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ma charakter turystyczny i prezentuje układ tras rowerowych, dla których punktem wyjścia są trasy o randze krajowej i międzynarodowej. Zaprojektowana struktura uwzględnia w dużej części atrakcyjność turystyczną poszczególnych obszarów, dostępność komunikacyjną miejscowości oraz istniejącą infrastrukturę. Prace nad koncepcją polegały również na analizie dokumentów planistycznych gmin i sąsiednich województw pod kątem planów rozwoju turystyki rowerowej a ich kluczowe wnioski zawarte zostały w opracowaniu.
-
-
Pomorska Struktura regionalnych i krajowych tras rowerowych
Struktura zbudowana została na zasadzie hierarchiczności. Najwyższą rangę mają trasy międzynarodowe i krajowe, natomiast trasy regionalne stanowią łączniki z atrakcyjnymi obszarami i miejscowościami. Najniższą rangę będą miały trasy lokalne, które powinny być dowiązane do tras wyższego rzędu. Nie są one jednak przedmiotem tego opracowania.
Druga część koncepcji dotyczy tras rowerowych istotnych z punktu widzenia mobilności i planowania systemu transportu w dziewięciu Miejskich Obszarach Funkcjonalnych województwa pomorskiego. Każdy z MOF-ów został tu szczegółowo opisany nie tylko pod kątem mobilności rowerowej.
Podstawą opracowania jest inwentaryzacja istniejącego przebiegu tras rowerowych w województwie pomorskim oraz szczegółowa analiza ustaleń wynikających z opracowań planistycznych samorządów lokalnych z terenu województwa pomorskiego. Uzupełnieniem pozyskanych danych były natomiast spotkania z reprezentantami poszczególnych miejskich obszarów funkcjonalnych.
Pomorska Struktura regionalnych i krajowych tras rowerowych