W dniu 14 maja 2019 roku odbyło się drugie spotkanie Zespołu Merytorycznego ds. Turystyki przy Konwencie Marszałków Województw RP, w którym wzięli udział przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich oraz Regionalnych Organizacji Turystycznych z 14 województw, oraz przedstawiciel Forum Turystyki Regionów - Pan Marek Migdal. Zespół tym razem obradował w Gdyni.
Na początku przyjęto sprawozdanie z poprzedniego Posiedzenia z 2 kwietnia br., odbywającego się
w Gdańsku, a następnie przedstawiono i przedyskutowano dwa stanowiska Zespołu skierowane do Konwentu Marszałków Województw RP:
- Stanowisko w sprawie turystycznych znaków drogowych – w którym zwrócono uwagę na brak:
- uwzględnienia wnioskodawców indywidualnych starających się o ustawienie turystycznego
znaku drogowego w obowiązujących aktach prawnych, - zasad określających skład i zakres obowiązków Kapituły ds. turystycznych znaków drogowych
przy Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), - szczegółowych wytycznych dotyczących zasad ustawania znaków i ich warunków technicznych.
- uwzględnienia wnioskodawców indywidualnych starających się o ustawienie turystycznego
- Stanowisko w sprawie ustalenia zasad funkcjonowania wynajmu krótkoterminowego w obiektach nieskategoryzowanych – w którym wskazano istotę zmian w ustawie o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych w celu ograniczenie działalności przedsiębiorców w tzw. „szarej strefie”, wprowadzających jasne zasady funkcjonowania wynajmu krótkoterminowego w innych obiektach (poza skategoryzowanymi).
Członkowie Zespołu zatwierdzili treść obu stanowisk.
Pan Marek Migdal – Prezes Forum Turystyki Regionów podsumował IX Gremium Ekspertów Turystyki, które odbyło się w Gdańsku 28 marca br.
W drugiej części spotkania przedstawiono i przedyskutowano kolejne dwa stanowiska Zespołu:
- Stanowisko w sprawie określenia systemu kontroli uprawnień posiadanych przez osoby wykonujące zadania przewodnika górskiego w Parkach Narodowych – zwrócono w nim uwagę na konieczność uregulowania kwestii kontroli osób wykonujących zadania przewodnika górskiego na terenach Parków Narodowych, gdyż obecne regulacje prawne nie pozwalają na skuteczne działania w zakresie nakładania kar na osoby nie posiadające uprawnień przewodnickich lub wykonujących zadania przewodnika w sposób rażąco nieprawidłowy.
- Standardy współpracy Samorządów Województw z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi (ROT) – zaproponowano nowe zapisy do stanowiska umożliwiające jego wdrożenie.
Zespół zarekomendował i przegłosował, aby przekazać na najbliższe Posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP, którego Posiedzenie odbędzie się w dniu 7 czerwca br. w Gdyni – trzy w/w Stanowiska. Departament Turystyki UMWP do pakietu stanowisk dla Konwentu dodał jeszcze wypracowane przez Zespół ds. Mobilności Rowerowej przy Konwencie Marszałków Województw RP Stanowisko w sprawie systemu numeracji i zasad oznakowania krajowych i regionalnych tras rowerowych. Natomiast Standardy współpracy Samorządów Województw z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi (ROT) – zaproponowano przekazać Konwentowi w trakcie prezydencji województwa warmińsko – mazurskiego, ze względu na możliwą dłuższą dyskusję i komentarze oraz temat turystyki, który podczas kolejnej prezydencji będzie również poruszany na Posiedzeniach.