Pomorskie.Travel

 

Przez ostatnie lata zespół pracowników Urzędu Marszałkowskiego wraz z wieloma regionalnymi partnerami zaprojektował od podstaw i wdrożył unikatowy projekt, który w realny sposób przyczynia się do wzrostu jakości w zakresie udostępniania informacji w przestrzeni publicznej regionu pomorskiego. Interaktywna sieć 245 dotykowych maszyn - infomatów, których przekątne ekranu wynoszą 42 i 46 cali, łączy informacje o miastach, miejscach i obszarach. Poprzez sieć urządzeń komunikujemy się z naszymi mieszkańcami i odwiedzającymi region oferując szereg cyfrowych narzędzi, umożliwiających dokładne poznawanie całego województwa. Dostęp do cyfrowej informacji jest na wyciągnięcie ręki. Samorządy współpracują ze sobą na rzecz rozwoju ciekawej i zawsze interaktywnej informacji.

 

      Nasze rozwiązanie zostało wyróżnione przez Światową Organizację Turystyczną jako jedna z 3 innowacji  w sektorze publicznym i niewątpliwie jest inspiracją dla świata w roku 2013 w turystyce w konkursie UNWTO Awards for Excellence and Innovation in Tourism.

  

Jesteśmy najlepszą treścią interaktywna wytworzoną przez region w Polsce w 2012 według stowarzyszenia podmiotów branży mediów cyfrowych – Polish Digital Signage Association.

Jesteśmy również jednym z 3 najlepszych projektów promocyjnych w 2012 roku w Polsce, według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, w ramach konkursu 7 Cudów Funduszy Europejskich.

Projekt przyczynia się do kreowania nowoczesnego wizerunku regionu w skali międzynarodowej, przy wykorzystaniu najnowszych technologii.

 

      W ramach systemu funkcjonują m.in.                                                                          
I.          pomorskie.travel – posiadający unikalne cechy portal wizerunkowy regionu pomorskiego, który pozwala prezentować informacje językowe w 6 wersjach językowych

  

II.        pomorskie.travel/ISIT – interaktywny system mapowy dostępny online pozwalający prezentować różne grupy i kategorie informacji bezpośrednio na mapie udostępniony dla użytkowników w dynamicznej i przystępnej formie, również tłumaczony na języki obce.III.      system ISIT w sieci 245 infomatów – innowacyjna i zaawansowana technologicznie infrastruktura dostępu do cyfrowej informacji w przestrzeni publicznej z rozwijanymi w ramach systemu usługami SMART np.: „żyjąca" mapa regionu i miast z przestrzenią interaktywnych informacji powiązanych z multimediami, z rozkładami jazdy, bazą wydarzeń, dystrybucja treści cyfrowych na urządzenia mobilne, możliwość tworzenia własnych scenariuszy pobytu w określonej lokalizacji - stała się idealnym narzędziem dla gości i mieszkańców szukających informacji o miastach i ciekawych miejscach naszego regionu.

 

Jednym z najistotniejszych zadań jakie były elementem ZSIT WP było utworzenie Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Działanie polegające na adaptacji historycznego obiektu – Bramy Wyżynnej w Gdańsku – przeprowadził główny Partner Projektu - Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wykonane prace wielokrotnie zauważane były na różnego rodzaju konkursach i imprezach tematycznych, a nawet zdobywały nagrody (m.in. tytuł Modernizacja roku 2012 w ogólnopolskim konkursie dotyczącym modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji obiektów, a także Dyplom Generalnego Konserwatora Zabytków dla Laureata Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2012 w kategorii „obiekty zabytkowe").

Dodatkowo działalność PCIT została wyróżniona przez Polską Organizację Turystyczną nagrodą w konkursie na najlepsze centrum obsługi turystów za 1 miejsce w najwyższej kategorii czterogwiazdowych punktów IT.

Ponadto niektóre z wykonywanych w ramach projektu działań związanych z promocją także zyskiwały uznanie różnych gremiów. W szczególności wskazać można film „Symbol Gdańska" (przedstawiający historię Bramy Wyżynnej), który na festiwalu  FilmAT, IX Film, Art & Tourism Festival uzyskał główne nagrody w 2 kategoriach narodowych: „Najlepsza Animacja", „ Film Edukacyjny" oraz w jednej z kategorii międzynarodowych: „Award For the Best Screenplay".

Kontakt

Kontakt:
Jacek Klawikowski - Kierownik
tel. 058 326 83 54

e-mail: j.klawikowski@pomorskie.eu
   
Magdalena Michalska
tel. 058 326 83 53

e-mail: m.michalska@pomorskie.eu
Mariusz Ochocki
tel. 058 326 83 59
e-mail: m.ochocki@pomorskie.eu
Bartosz Kraszewski
tel. 058 326 83 59
e-mail: b.kraszewski@pomorskie.eu

Termin realizacji

Termin realizacji 2009-2012

Wydawca treści

Rzeka Wda – nowe inwestycje w ramach Pomorskich Szlaków Kajakowych

W ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Górna Wda" została wykonała wspaniała infrastruktura kajakowa

 

Wda należy do najbardziej popularnych rzek wśród kajakarzy.  Nadaje się ona idealnie dla osób początkujących – zaczynających swoją przygodę z kajakiem,  jak również dla tych którzy nie jedną godzinę spędzili z wiosłem w ręku. 

W ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Górna Wda" została wykonała wspaniała infrastruktura kajakowa. W tym 2 przenoski w Papierni i w Lipuszu przy młynie oraz 4 przystanie w Lipuszu przy szkole, w miejscowości Szwedzki Ostrów oraz nad Jeziorem Lubiszewskim, a także nad Jeziorem Wieckim  - skąd można zacząć spływ kajakowy. 

Wda charakteryzuje się znaczną szerokością, brakiem trudnych do pokonania przeszkód oraz przeważnie wolnym lub umiarkowanie szybkim nurtem (górny odcinek rzeki).  Na szlaku rzeki Wdy położone są Wdzydzki i Wdecki Park Krajobrazowy oraz liczne atrakcje turystyczne. Najpopularniejszym odcinkiem rzeki jest trasa od Lipusza do Tlenia. Na taki spływ trzeba poświęcić około 7 dni. Biegnie on przez „Kaszubskie Morze" – zespół rynnowych Jezior Wdzydzkich, jak również rozległy kompleks leśny Borów Tucholskich.  Wda posiada również kilka interesujących dopływów, z których najciekawsze to położone w górnym jej biegu Pilica, Graniczna i Trzebiocha, stanowiące fragment szlaku Wdy lub niezależne szlaki kajakowe.

 

view szablon artykułu