Pomorskie.Travel

 

Przez ostatnie lata zespół pracowników Urzędu Marszałkowskiego wraz z wieloma regionalnymi partnerami zaprojektował od podstaw i wdrożył unikatowy projekt, który w realny sposób przyczynia się do wzrostu jakości w zakresie udostępniania informacji w przestrzeni publicznej regionu pomorskiego. Interaktywna sieć 245 dotykowych maszyn - infomatów, których przekątne ekranu wynoszą 42 i 46 cali, łączy informacje o miastach, miejscach i obszarach. Poprzez sieć urządzeń komunikujemy się z naszymi mieszkańcami i odwiedzającymi region oferując szereg cyfrowych narzędzi, umożliwiających dokładne poznawanie całego województwa. Dostęp do cyfrowej informacji jest na wyciągnięcie ręki. Samorządy współpracują ze sobą na rzecz rozwoju ciekawej i zawsze interaktywnej informacji.

 

Infomat interaktywna mapa I Pomorskie.travel    Infomat rozkład pociagów I Pomorskie.travel    Infomat Christmas Time I pomorskie.travel

      Nasze rozwiązanie zostało wyróżnione przez Światową Organizację Turystyczną jako jedna z 3 innowacji  w sektorze publicznym i niewątpliwie jest inspiracją dla świata w roku 2013 w turystyce w konkursie UNWTO Awards for Excellence and Innovation in Tourism.

  

Jesteśmy najlepszą treścią interaktywna wytworzoną przez region w Polsce w 2012 według stowarzyszenia podmiotów branży mediów cyfrowych – Polish Digital Signage Association.

Jesteśmy również jednym z 3 najlepszych projektów promocyjnych w 2012 roku w Polsce, według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, w ramach konkursu 7 Cudów Funduszy Europejskich.

Projekt przyczynia się do kreowania nowoczesnego wizerunku regionu w skali międzynarodowej, przy wykorzystaniu najnowszych technologii.

 

      W ramach systemu funkcjonują m.in.                                                                          
I.          pomorskie.travel – posiadający unikalne cechy portal wizerunkowy regionu pomorskiego, który pozwala prezentować informacje językowe w 6 wersjach językowych

  

II.        pomorskie.travel/ISIT – interaktywny system mapowy dostępny online pozwalający prezentować różne grupy i kategorie informacji bezpośrednio na mapie udostępniony dla użytkowników w dynamicznej i przystępnej formie, również tłumaczony na języki obce.

pomorskie.travel/ ISIT       marketing place pomorskie.travel

III.      system ISIT w sieci 245 infomatów – innowacyjna i zaawansowana technologicznie infrastruktura dostępu do cyfrowej informacji w przestrzeni publicznej z rozwijanymi w ramach systemu usługami SMART np.: „żyjąca" mapa regionu i miast z przestrzenią interaktywnych informacji powiązanych z multimediami, z rozkładami jazdy, bazą wydarzeń, dystrybucja treści cyfrowych na urządzenia mobilne, możliwość tworzenia własnych scenariuszy pobytu w określonej lokalizacji - stała się idealnym narzędziem dla gości i mieszkańców szukających informacji o miastach i ciekawych miejscach naszego regionu.

 

Jednym z najistotniejszych zadań jakie były elementem ZSIT WP było utworzenie Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Działanie polegające na adaptacji historycznego obiektu – Bramy Wyżynnej w Gdańsku – przeprowadził główny Partner Projektu - Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wykonane prace wielokrotnie zauważane były na różnego rodzaju konkursach i imprezach tematycznych, a nawet zdobywały nagrody (m.in. tytuł Modernizacja roku 2012 w ogólnopolskim konkursie dotyczącym modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji obiektów, a także Dyplom Generalnego Konserwatora Zabytków dla Laureata Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2012 w kategorii „obiekty zabytkowe").

Dodatkowo działalność PCIT została wyróżniona przez Polską Organizację Turystyczną nagrodą w konkursie na najlepsze centrum obsługi turystów za 1 miejsce w najwyższej kategorii czterogwiazdowych punktów IT.

Ponadto niektóre z wykonywanych w ramach projektu działań związanych z promocją także zyskiwały uznanie różnych gremiów. W szczególności wskazać można film „Symbol Gdańska" (przedstawiający historię Bramy Wyżynnej), który na festiwalu  FilmAT, IX Film, Art & Tourism Festival uzyskał główne nagrody w 2 kategoriach narodowych: „Najlepsza Animacja", „ Film Edukacyjny" oraz w jednej z kategorii międzynarodowych: „Award For the Best Screenplay".

 

Kontakt

Kontakt:
Jacek Klawikowski - Kierownik
tel. 058 326 83 54

e-mail: j.klawikowski@pomorskie.eu
   
Magdalena Michalska
tel. 058 326 83 53

e-mail: m.michalska@pomorskie.eu
Mariusz Ochocki
tel. 058 326 83 59
e-mail: m.ochocki@pomorskie.eu
Bartosz Kraszewski
tel. 058 326 83 59
e-mail: b.kraszewski@pomorskie.eu

Termin realizacji

Termin realizacji 2009-2012

Infomat

Pogodynka (ZOBACZ)

Koleo (ZOBACZ)

Infomat (ZOBACZ)