Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej
Realizacja przedsięwzięcia strategicznego „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej" będzie stanowić nową jakość, która rozszerzy sieć szlaków wodnych Delty Wisły i Zalewu Wiślanego o nową infrastrukturę turystyki wodnej i obejmie obszarem inwestowania wybrzeże Zatoki Gdańskiej. Jest również kontynuacją zakończonego projektu „Pętla Żuławska- rozwój turystyki wodnej. Etap I.", współfinansowanego ze środków POIG 2007-2013.
Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie sieci portów i przystani żeglarskich mogących współtworzyć spójną ofertę turystyczną, dającą wodniakom możliwość przybicia do kei lub dłuższego przystanku. Istotnym elementem projektu jest uzupełnienie istniejącej infrastruktury o pełnowartościowe (z perspektywy żeglarza) punkty łączące nowopowstałą sieć Pętli Żuławskiej z portami Zatoki Gdańskiej.
Dzięki temu znacznie zwiększą się możliwości kształtowania oferty turystycznej – z uwzględnieniem długości wypoczynku oraz posiadanych umiejętności i uprawnień żeglarskich i motorowodnych, ponieważ Zatoka Gdańska należy do obszaru morskich wód osłoniętych. To znakomity akwen, na którym kolejno, po Zalewie Wiślanym, żeglarze mogą doskonalić swoje umiejętności, stykając się z dużymi pełnomorskimi statkami, nawiązywać łączność radiową, wysłuchiwać prognoz pogody, pracować na mapie, obsługiwać GPS i wiele innych urządzeń jachtowych.
Natomiast Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Delty Wisły i Zalewu Wiślanego. Łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych. Jest to obszar niezwykle bogaty w unikatowe w skali kraju obiekty historyczne: zamki gotyckie czy domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone czy śluzy.
W ramach projektu planuje się wybudowanie/zmodernizowanie obiektów portowych, a także infrastruktury pomocniczej (mosty, pomosty cumownicze). Przewiduje się prace dotyczące poprawy drożności dróg i torów wodnych, wyposażania w urządzenia do dystrybucji energii elektrycznej, wody pitnej, odbioru ścieków bytowych z jachtów oraz wód zęzowych. Prowadzone będą prace dotyczące wyeksponowania marki Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej jako istotnych destynacji turystyki wodnej w Polsce.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP 2014 - 2020
Kontakt
Rafał Wasil - Kierownik Przedsięwzięcia Strategicznego
tel. 58 32 68 177
Dnuta Bartoszewicz
tel. 58 32 68 344
Przemysław Brozdowski
tel. 58 32 68 171
mail: zatoka@pomorskie.eu
Departament Infrastruktury
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Pliki do pobrania:
Aktualności z Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej
- Zakończyły się prace budowlane związane z przebudową mostu w Tujsku
- Krynica Morska - rozbudowa pirsu pasażerskiego w morskim porcie rybackim
- Nowa przystań na Nogacie w Malborku
- Ponad 21 mln zł unijnego dofinansowania na wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego w pomorskim
- Uprawianie turystyki wodnej w okresie stanu epidemii Covid-19
- Strategia komunikacji I Pętla Żuławska i Zatoka Gdanska
- Model zarządzania marką turystyczną I Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska
- Strategia kreacji i promocji marki dla oferty turystycznej Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej
- Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej - Analiza Wykonalności
- Nowe inwestycje w turystykę wodną w ramach przedsięwzięcia Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska