OPIS TRASY

Subregionalna Trasa Rowerowa I EV20

Subregionalna Trasa Rowerowa (2)

Pomysł na budowę Subregionalnej Trasie Rowerowej pojawił się w trakcie analizy nieczynnych linii kolejowych na terenie województwa pomorskiego. Okazało się, że wzdłuż naszego regionu prowadzi ciąg nasypów kolejowych, które mogą nadawać się do poprowadzenia tras rowerowych. Późniejsze wizje w terenie potwierdziły istnienie dobrej jakości nasypów. Następnie po bardziej szczegółowej analizie ukształtowała się wstępna wizja połączenia tych nasypów trasą rowerową.

Opis trasy

Odcinek 1: Krzeszewo – Miastko – Bytów – Kościerzyna I Subregionalna Trasa Rowerowa EV20

Subregionalna Trasa Rowerowa (7)

Trasa rozpoczynać się będzie w miejscowości Krzeszewo, na granicy z województwem zachodniopomorskim, na zachód od Miastka. Jest to miejsce połączenia trasy z projektami trasy nr 20 z województwem zachodnio-pomorskim. Następnie drogą powiatową przez Wołczę Wielką trasa prowadzić będzie do Miastka, a stamtąd wzdłuż drogi krajowej nr 20 i 21 (planowana budowa wydzielonej drogi rowerowej) prowadzi na rozebraną linię kolejową Miastko-Bytów. Dawna linia kolejowa prowadzi wprost do Bytowa, przez Głodowo, Kramarzyny, Trzebiatkową i Tuchomie. Trasa przechodzić będzie w Bytowie przez zabytkowy most kolejowy (w roku 2018 przewidziany jest remont mostu) i dalej, na dworzec kolejowy w Bytowie. W Bytowie możliwe jest kilka opcji poprowadzenia trasy przez centrum miasta. Następnie z Bytowa trasa prowadzić będzie obok zamku bytowskiego do wsi Mądrzechowo.

Subregionalna Trasa Rowerowa a (3)

Trasa z Bytowa będzie biec drogami lokalnymi (ten odcinek dość pagórkowaty) przez Rabacino do miejscowości Studzienice i dalej, do Somin. Z Somin trasa prowadzić będzie drogami leśnymi, odremontowanymi po nawałnicy z sierpnia 2017, roku do leśniczówki Dywan, stamtąd lokalną drogą do Dziemian i Piechowic.

Od Piechowic przebiegać będzie wyremontowanymi drogami leśnymi i kładką na Wdzie do Czarliny, skąd ponownie drogą lokalną do Wąglikowic. W Kościerzynie trasa biec będzie istniejącymi drogami rowerowymi do dworca kolejowego (projektowany węzeł integracyjny).

Odcinek 2: Kościerzyna – Tczew I Subregionalna Trasa Rowerowa EV20

Subregionalna Trasa 20 Rowerowa Pomorskie przyszłe EuroVelo20 (9)

Od dworca w Kościerzynie na wschód trasa po raz kolejny wykorzysta dawną linię kolejową, prowadzącą przez miejscowości Wielki Klincz, Nowy Barkoczyn i Liniewo do drogi wojewódzkiej nr 224 w okolicy wsi Głodowo. Na tym odcinku konieczny jest remont dawnego mostu kolejowego na Wierzycy i położenie na nim kładki pieszo-rowerowej. Pomiędzy Głodowem a Skarszewami potrzebna jest budowa drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 224, przez wieś Więckowy. Odcinek ten (szczególnie Więckowy – Skarszewy) ma także duże znaczenie dla ruchu lokalnego.

W Skarszewach planowane jest poprowadzenie szlaku ulicą Drogowców, na której planowana jest budowa drogi rowerowej. Za Skarszewami trasa ponownie prowadzić będzie dawną linią kolejową w kierunku Sobowidza. Tu znajduje się kolejny, wymagający remontu most kolejowy. To obiekt na Wietcisy, konieczne jest położenie na nim kładki pieszo-rowerowej.

Subregionalna Trasa Rowerowe Pomorskie (5)

Od Skarszew istnieją lub będą budowane w najbliższym czasie drogi rowerowe, aż do drogi krajowej nr 91 w Pszczółkach, przez miejscowości Sobowidz i Żelisławki. Przejazd pod autostradą A1 jest zapewniony, dzięki zrealizowanej w poprzednich latach przez gminę Pszczółki inwestycji („Cysterski Szlak Rowerowy”). Od Pszczółek trasa wchodzi do Tczewa drogą rowerową wzdłuż DK 91 do Kolnika, a stamtąd drogami lokalnymi przez Szpęgawę albo wzdłuż DK91 do centrum Tczewa i mostu tczewskiego. Dalszy przebieg trasy zakłada wykorzystanie remontowanego obecnie, zabytkowego mostu tczewskiego na Wiśle, i jego udostępnienie dla rowerzystów.

Odcinek 3: Tczew – Malbork – Kornele (granica z woj. Warmińsko-Mazurskie) I Subregionalna Trasa Rowerowa EV20

Subregionalna Trasa Rowerowa (10)

Trasa przez zabytkowy most tczewskie zapewni połączenie Tczewa przez Lisewo i Dąbrówkę oraz Lichnówki z istniejącą drogą rowerową po dawnej wąskotorówce, prowadzącą do Nowego Stawu. Z Nowego Stawu trasa prowadzić będzie następnie przez Laski i Kościeleczki do Kałdowa, a stamtąd pod zamek malborski, gdzie kładką przy zamku trasa prowadzić będzie do centrum miasta. Trasa przez Malbork prowadzić będzie przez teren zamku, następnie przez centrum (ulicą Kościuszki), w kierunku cukrowni (dojazd do dworca kolejowego), skąd trasa będzie biegła bardzo atrakcyjnym przebiegiem po kolejnej linii kolejowej z Malborka w kierunku na Stary Targ, Waplewo Wielkie do Dzierzgonia, z wykorzystaniem zarówno linii kolejowej, jak i dróg lokalnych.

Na tym odcinku w pierwszej części trasy (od Malborka do okolic wsi Łoza). Odcinek ten posiada kilka dawnym mostów kolejowych, które planuje się wykorzystać jako kładki pieszo-rowerowej. Od Dzierzgonia w kierunku wschodnim prowadzi dalej linia kolejowa, ale jej stan zachowania jest bardzo zły, teren też jest tu bardzo rzadko zasiedlony. Na tym odcinku (w kierunku Małdyt) znajduje się kilka lokalnych dróg o małym natężeniu ruchu, którymi będzie biegła trasa. Trasa kończy się na wschód od Myślic w pobliżu wsi Kornele, gdzie znajduje się granica z województwem warmińsko-mazurskim. Stąd trasa na podstawie ustaleń z województwem warmińsko-mazurskim prowadzi dalej do Małdyt i na Ostródę.

Subregionalna Trasa Rowerowa (6)