Pomorskie gospodarzem rajdu rowerowego Climate Classic  

Pomorskie gospodarzem rajdu rowerowego Climate Classic  

28 maja 2023 r. odbędzie się pierwsza polska edycja rajdu rowerowego Climate Classic

Rowerzyści o zielonym sercu pojadą po Żuławach Wiślanych, ze startem i metą w Gdańsku. Długi dystans do pokonania w ciągu jednego dnia (do wyboru 100 lub 250 km) jest metaforą kolektywnego wysiłku potrzebnego do spowolnienia zmian klimatu.

Polska jest czwartym, po Holandii, Belgii i Francji, europejskim krajem, w którym odbędzie się rajd Climate Classic. Organizuje go Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe CYKLO we współpracy z fundacją Cycling 4 Climate, przy wsparciu Polskiego i Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej i Iberdroli, europejskiego lidera w energetyce odnawialnej.

Rajdy Climate Classic, zapoczątkowane przez holenderską fundację Cycling 4 Climate, mają na celu szerzenie wiedzy o zmianach klimatu i mobilizowanie uczestników rajdu, jego partnerów oraz obserwatorów do ograniczenia negatywnego wpływu ich codziennych aktywności na środowisko. Każdy z uczestników szacuje swój ślad węglowy i podejmuje honorowe zobowiązanie do jego trwałej redukcji. Mottem rajdów jest: „CZAS JEST NASZYM JEDYNYM WYZWANIEM!”

Wybór województwa pomorskiego na miejsce rajdu nie jest przypadkowy. Wzrost średnich temperatur powoduje m.in, podnoszenie się poziomu morza, które stanowi zagrożenie dla obszarów przybrzeżnych, takich jak Żuławy Wiślane.

W cenie wpisowego każdy uczestnik otrzyma profesjonalną koszulkę kolarską wykonaną z odzyskanych tworzyw sztucznych. Motyw graficzny na koszulkach to wykres wzrastających średnich rocznych temperatur na świecie w latach 1850-2020.

Trasa pierwsza

Trasa druga

Patronat honorowy nad rajdem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Rajd Climate Classic, organizowany przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe Cyklo oraz holenderską Fundację Cycling 4 Climate, doskonale wpisuje się w strategię województwa pomorskiego, która ma na celu wspieranie zielonej transformacji i edukację na temat zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. Dodatkowo, planowe trasy biegną przez Żuławy, Kociewie i Powiśle. Wybór tych subregionów  jest kluczowy dla rozwoju i nowego spojrzenia na turystykę rowerową. Wymienione miejsca są dogodnymi do uprawiania różnych aktywności na rowerze, a dzięki takim rajdom udostępnione zostaną miejsca o dużej atrakcyjności kulturowej i przyrodniczej. Podjęte działania wychodzą naprzeciw aktualnym potrzebom, wynikającym z trendów dotyczących dbałości o środowisko i zdrowie mieszkańców oraz turystów” – Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk – Honorowy Patron wydarzenia

Iberdrola*: „Będąc liderem w walce ze zmianami klimatu, Iberdrola zainwestowała ponad 130 miliardów euro w ciągu ostatnich dwóch dekad, aby pomóc zbudować zrównoważony model energetyczny, oferujący nie tylko czystą, niedrogą energię, ale także korzyści dla lokalnych społeczności. Cycling 4 Climate reprezentuje wartości Iberdroli: ludzie mogą napędzać zmiany systemowe poprzez małe pozytywne kroki, zaangażowanie i odpowiedzialność. To jest dokładnie to, o co chodzi w Iberdroli. Poznajcie nas.”

* firma z siedzibą w Hiszpanii, Globalnym liderem energetycznym więcej wikipedia

Rejestracja online: https://cyklo.info.pl/rajd_cycling_4_climate/

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk