Zagłosuj na „Pomorskie nieoczywiste i nieznane” – odkrywaj na rowerze

Pomorskie nieoczywiste i nieznane - odkrywaj na rowerze

Trwa 30-sty, jubileuszowy Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Do tej edycji zostało zgłoszone trzecie wydanie serii map rowerowych pt. "!Pomorskie - nieoczywiste i nieznane", które tym razem oprócz sieci szlaków rowerowych obejmują również lokalizacje miejsc nieoczywistych i nieznanych na terenie województwa pomorskiego.

Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej jest imprezą cykliczną promującą literaturę krajoznawczą i turystyczną przekazującą wiedzę o bogactwie i dorobku kulturowo-historycznym naszego kraju.
Przegląd patronatem honorowym objęły instytucje związane z turystyką oraz wydawaniem książek w Polsce: Ministerstwo Sportu i Turystyki, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Generalny Konserwator Zabytków, Polska Organizacja Turystyczna.

 

ZAGŁOSUJ !! (LINK) do 7 października 2023 r.

 

W tym roku do konkursu, w kategorii „Mapy i Atlasy” została zgłoszona, nowa, trzecia edycja map rowerowych pt. „!Pomorskie – nieoczywiste i nieznane”, które tym razem oprócz sieci szlaków rowerowych obejmują również lokalizacje miejsc nieoczywistych i nieznanych na terenie województwa pomorskiego. Mapy zostały wykonane przez  Wydawnictwo Eko- Kapio.
Obecnie można je pobrać w formacie PDF https://dt.pomorskie.eu/publikacje/ 

!Pomorskie – nieoczywiste i nieznane, seria 8 map rowerowych

Głównym tematem nowej edycji map jest prezentacja ponad 400 chylących się ku upadkowi dworów, pałaców,  folwarków, ruin wiekowych kaplic grobowych, opuszczonych jednostek wojskowych pamiętające czasy zimnej wojny, nieczynnych mostów kolejowych czy też pozostałości ewangelickich cmentarzy. To obiekty, przy których nie ma kas biletowych, straganów z pamiątkami czy chociażby parkingów. Większość z nich nie znajdziemy ich również w typowych przewodnikach turystycznych czy kolorowych folderach promocyjnych. Opuszczone i ukryte, poddane upływowi czasu czekają na swój koniec bądź nowe życie. Samo dotarcie do nich stanowi często nie lada wyzwanie, a cześć z nich oglądać można jedynie z zewnątrz, gdyż stanowią własność prywatną.

W dobie wzrostu popularności turystyki alternatywnej coraz częściej turyści szukają miejsc zapomnianych, nieznanych i nieoczywistych. Zaczynają odkrywać budowle, które swoje dobre czasy maja dawno za sobą. Interesuje ich każdy relikt, który niesie za sobą jakąś ciekawą historię związaną z danym regionem. Miejsca, o których mowa nie są dla wszystkich. Docenią je eksploratorzy i pasjonaci historii, którzy w starych, zniszczonych budowlach potrafią odkryć dodatkową wartość.

Mapy prezentują ponad 400 takich obiektów, które śmiało można zaliczyć jako tajemnicze i nieoczywiste. Zapraszamy do eksploracji pomorskiego i odkrywania innego oblicza naszego województwa.

ZAGŁOSUJ !! (LINK)

https://przegladksiazki.pttk.pl/publikacje-glosowanie-2022/?id=39 

Przydatne linki
Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk