POMORSKIE SZLAKI KAJAKOWE
Dopełnienie sieci infrastruktury kajakowej na Wierzycy

Dopełnienie sieci infrastruktury kajakowej na Wierzycy

Powstały dwa ostatnie obiekty kajakowe na terenie gminy Starogard Gdański tj. przenoska w Nowej Wsi Rzecznej i przystań kajakowa w Owidzu

Dwa ostatnie obiekty kajakowe powstały na terenie gminy Starogard Gdański tj. przenoska w Nowej Wsi Rzecznej  i przystań kajakowa w Owidzu. Zadania zostały wykonane w ramach projektu  „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą po zabytkach Kociewia” przy wsparciu środków  UE z RPO WP 2014 2020. 

Zrealizowane inwestycje są dość kluczowe, gdyż przenoska w Nowej Wsi Rzecznej pozwala ominąć elektrownię wodą zaś wybudowanie dużej stanicy kajakowej przy grodzisku w Owidzu stanowi dogodne miejsce etapowe na spływie kajakowym Wierzycy.    

Sama przenoska  składa się  z miejsca wyciągania kajaków położnej w naturalnej zatoce, leśnego ciągu pieszego  (ok. 200 m) i miejsca do wodowania tuż za okazałym wiaduktem kolejowym. Wzorcowo wykonane miejsce wodowania kajaków tj. pomost z dolną półką i rynna do wodowania z pewnością ułatwią wsiadanie do kajaka. Z kolei rozbudowana przystań kajakowa w Owidzu to tak naprawdę  stanica z węzłem sanitarnym, polem namiotowym,  na którym znajdują się wiaty, pomosty, palenisko. Owidz to również znana atrakcja turystyczna, którą stanowi rekonstrukcja grodu pochodzącego z XI wieku.

W opinii środowiska kajakowego etap z Owidza do Pelplina należy do najbardziej malowniczych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zabytkowe elektrownie wodne w Owidzu, Klonówce,  Diabelski Kamień znajdujący się w wodzie – jego obwód ma 8m! i na widoczną ze szlaku monumentalną katedrę w Pelplinie.

Logotypy - Fundusze Europejskie, RP, UMWP, UE 2

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Turystyki pod numerem 58 326 83 50
lub adresem e-mail dt@pomorskie.eu

Adres siedziby

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Turystyki
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk