Aktualności

Rzeka Wda – nowe inwestycje w ramach Pomorskich Szlaków Kajakowych

W ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Górna Wda" została wykonała wspaniała infrastruktura kajakowa

 

Wda należy do najbardziej popularnych rzek wśród kajakarzy.  Nadaje się ona idealnie dla osób początkujących – zaczynających swoją przygodę z kajakiem,  jak również dla tych którzy nie jedną godzinę spędzili z wiosłem w ręku. 

W ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Górna Wda" została wykonała wspaniała infrastruktura kajakowa. W tym 2 przenoski w Papierni i w Lipuszu przy młynie oraz 4 przystanie w Lipuszu przy szkole, w miejscowości Szwedzki Ostrów oraz nad Jeziorem Lubiszewskim, a także nad Jeziorem Wieckim  - skąd można zacząć spływ kajakowy. 

Wda charakteryzuje się znaczną szerokością, brakiem trudnych do pokonania przeszkód oraz przeważnie wolnym lub umiarkowanie szybkim nurtem (górny odcinek rzeki).  Na szlaku rzeki Wdy położone są Wdzydzki i Wdecki Park Krajobrazowy oraz liczne atrakcje turystyczne. Najpopularniejszym odcinkiem rzeki jest trasa od Lipusza do Tlenia. Na taki spływ trzeba poświęcić około 7 dni. Biegnie on przez „Kaszubskie Morze" – zespół rynnowych Jezior Wdzydzkich, jak również rozległy kompleks leśny Borów Tucholskich.  Wda posiada również kilka interesujących dopływów, z których najciekawsze to położone w górnym jej biegu Pilica, Graniczna i Trzebiocha, stanowiące fragment szlaku Wdy lub niezależne szlaki kajakowe.

 

view szablon artykułu

Najczęściej czytane

Kontakt