Aktualności

Krótka wycieczka? Dłuższy wyjazd? EuroVelo10/13 i R10 w Gminie i Mieście Puck

W roku 2020 planowane jest zakończenie prac przy budowie tras EuroVelo10/13 i R10 w gminie Puck w ramach Pomorskich Tras Rowerowych


Ostatnim odcinkiem do poprawy w Gminie Puck została, jedna z najczęściej uczęszczanych tras na północnych Kaszubach, czyli trasa po dawnym nasypie kolejowym pomiędzy Krokową a Gnieżdżewem. Cały ok. 17 km odcinek zostanie ponownie wykonany w technologii masy bitumicznej.

Warto wiedzieć ,że jadąc tą trasą już teraz w miejscowości Łebcz można wjechać na 5 km drogę rowerową, która nas zaprowadzi aż do Władysławowa na trasę R10. Gmina Władysławowo w ramach Pomorskich Tras Rowerowych wybudowała znaczny odcinek trasy R10, która stanowi ość do przebiegu trasy główne EuroVelo10/13. Obecnie trasa R10 w gm. Władysławowo na odcinku Ostrowo w kierunku Krokowej jest w fazie budowy i część tej inwestycji będzie oddana dla rowerzystów na sezon letni. 

Dzięki wybudowanemu pod koniec 2019 roku prawie 2 km odcinkowi trasy EV10/13 od Pucka do Błądzikowa, jadąc po 3 metrowej szerokości nawierzchni asfaltowej można podziwiać w oddali panoramę zatoki puckiej, do której się zbliżymy na „wyciągnięcie ręki" w okolicach Rzucewa.


Trasa EuroVelo 10/13 w kierunku Pucka, fot. PTR

Na całym opisywanym obszarze znajduje się 11 miejsc odpoczynku dla rowerzystów, z tego już 8 jest odnowionych lub nowo wybudowanych w ramach Pomorskich Tras Rowerowych. Jednymi z najbardziej urokliwych są Kaczy Winkiel (zobacz), Puck Zatopiony Port (zobacz),, Puck Rozgard (zobacz),  czy Puck Park Zielony Mostek (zobacz).

   
Miejsce postojowe Puck Rozgard i trasa EuroVelo10/13 kierunek Błądzikowo, fot.PTR

Jadąc trasą można od Kaczego Winkla, przez cały Puck aż do obszaru leśnego w pobliżu Rzucewa (Pałac Jana III Sobieskiego w Rzucewie – zobacz) podziwiać panoramę bliższą i dalszą zatoki puckiej jak i kosy helskiej. Tak samo tutaj warto się pokusić na stworzenie swojej  wycieczki w formie pętli opierając się o już wybudowane odcinki Pomorskich Tras Rowerowych.

 Panorama miejsca postojowego Puck Rozgard położonego na klifie, fot. PTR

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.ptr.pomorskie.eu i wykorzystaniu informacji do tworzenia swoich krótkich jak i długich wycieczek.

Warto wiedzieć:

  1. Na odcinku Puck – Błądzikowo – Rzucewo, nad samym brzegiem zatoki puckiej znajduje się dawny przebieg trasy R10. Obecnie jest on w formie wydeptanego duktu, ale dla bardziej odważnych ta 2,5 km trasa może stanowić wyzwanie.
      
  2. Cała opisywana trasa wchodzi jako część w skład innych regionalnych szlaków
    1. Pierścień Zatoki Puckiej
    2. Rowerowy Szlak Kaszub Północnych
    3. Trasa Dworów i Pałaców Północnych Kaszub

   
Propozycja pętel rowerowych wykorzystując istniejące odcinki trasy EuroVelo 10/13 i R10

Aktualny stan zaawansowania prac można śledzić na bieżąco na stronie www.ptr.pomorskie.eu lub na naszym facebooku (link do profilu). 

view szablon artykułu

Najczęściej czytane

Pomorskie Trasy Rowerowe

Nadmorska trasa R10 (EuroVelo10), R13 Szlak Żelaznej Kutryny (EuroVelo13), R9 (EuroVelo 9) i Wiślana Trasa Rowerowa (WTR)

Kontakt