Aktualności

Krótka wycieczka? Dłuższy wyjazd? EuroVelo10/13 i R10 w Gminie i Mieście Puck

W roku 2020 planowane jest zakończenie prac przy budowie tras EuroVelo10/13 i R10 w gminie Puck w ramach Pomorskich Tras Rowerowych


Ostatnim odcinkiem do poprawy w Gminie Puck została, jedna z najczęściej uczęszczanych tras na północnych Kaszubach, czyli trasa po dawnym nasypie kolejowym pomiędzy Krokową a Gnieżdżewem. Cały ok. 17 km odcinek zostanie ponownie wykonany w technologii masy bitumicznej.

Warto wiedzieć ,że jadąc tą trasą już teraz w miejscowości Łebcz można wjechać na 5 km drogę rowerową, która nas zaprowadzi aż do Władysławowa na trasę R10. Gmina Władysławowo w ramach Pomorskich Tras Rowerowych wybudowała znaczny odcinek trasy R10, która stanowi ość do przebiegu trasy główne EuroVelo10/13. Obecnie trasa R10 w gm. Władysławowo na odcinku Ostrowo w kierunku Krokowej jest w fazie budowy i część tej inwestycji będzie oddana dla rowerzystów na sezon letni. 

Dzięki wybudowanemu pod koniec 2019 roku prawie 2 km odcinkowi trasy EV10/13 od Pucka do Błądzikowa, jadąc po 3 metrowej szerokości nawierzchni asfaltowej można podziwiać w oddali panoramę zatoki puckiej, do której się zbliżymy na „wyciągnięcie ręki" w okolicach Rzucewa.


Trasa EuroVelo 10/13 w kierunku Pucka, fot. PTR

Na całym opisywanym obszarze znajduje się 11 miejsc odpoczynku dla rowerzystów, z tego już 8 jest odnowionych lub nowo wybudowanych w ramach Pomorskich Tras Rowerowych. Jednymi z najbardziej urokliwych są Kaczy Winkiel (zobacz), Puck Zatopiony Port (zobacz),, Puck Rozgard (zobacz),  czy Puck Park Zielony Mostek (zobacz).

   
Miejsce postojowe Puck Rozgard i trasa EuroVelo10/13 kierunek Błądzikowo, fot.PTR

Jadąc trasą można od Kaczego Winkla, przez cały Puck aż do obszaru leśnego w pobliżu Rzucewa (Pałac Jana III Sobieskiego w Rzucewie – zobacz) podziwiać panoramę bliższą i dalszą zatoki puckiej jak i kosy helskiej. Tak samo tutaj warto się pokusić na stworzenie swojej  wycieczki w formie pętli opierając się o już wybudowane odcinki Pomorskich Tras Rowerowych.

 Panorama miejsca postojowego Puck Rozgard położonego na klifie, fot. PTR

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.ptr.pomorskie.eu i wykorzystaniu informacji do tworzenia swoich krótkich jak i długich wycieczek.

Warto wiedzieć:

  1. Na odcinku Puck – Błądzikowo – Rzucewo, nad samym brzegiem zatoki puckiej znajduje się dawny przebieg trasy R10. Obecnie jest on w formie wydeptanego duktu, ale dla bardziej odważnych ta 2,5 km trasa może stanowić wyzwanie.
      
  2. Cała opisywana trasa wchodzi jako część w skład innych regionalnych szlaków
    1. Pierścień Zatoki Puckiej
    2. Rowerowy Szlak Kaszub Północnych
    3. Trasa Dworów i Pałaców Północnych Kaszub

   
Propozycja pętel rowerowych wykorzystując istniejące odcinki trasy EuroVelo 10/13 i R10

Aktualny stan zaawansowania prac można śledzić na bieżąco na stronie www.ptr.pomorskie.eu lub na naszym facebooku (link do profilu). 

view szablon artykułu

Najczęściej czytane

Kontakt